ФОТОФЕЙК: Оголошення про бронювання генераторів на потреби Нацполіції і ТЦК та СП в одному з українських магазинів

ФОТОФЕЙК: Оголошення про бронювання генераторів на потреби Нацполіції і ТЦК та СП в одному з українських магазинів

31 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
233

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють світлину, нібито одного з магазинів побутової та професійної техніки німецького бренду Kacher в Україні. У магазині розмістили оголошення: «Генератори не продаються. Все заброньовано на потреби Нацполіції і ТЦК та СП».

Утім, це фотофейк. Скриншот з відео магазину Kacher в Кам’янці-Подільському відредагували та додали інформацію про буцімто бронювання генераторів. Насправді на постері реклама пилососів.

Скриншот допису

Бренд Kacher має офлайн-магазини в кількох містах України. Ми переглянули всі сторінки у соцмережах представництва компанії в Україні, сторінки офлайнмагазинів та знайшли відео, скриншот з якого могли використати для створення фейку. Ролик опублікували на сторінці у тіктоці магазину з Кам’янця-Подільського.  На те, що пропагандисти взяли кадр саме з цього відео, вказують ракурс зйомки, однакове розташування пилососів та дизайн плитки на підлозі. Однак замість оголошення про бронювання генераторів розміщена реклама пилососів.

Зліва — фейкове фото; справа — скриншот з оригінального відео магазину Karcher в Кам’янці-Подільському

У відповідь на запит фактчекерів «Ґвара Медіа» представники компанії Kacher в Україні повідомили, що не розміщували подібного оголошення у жодному з магазинів. «Генератори Karcher є у вільному доступі й продаються для будь-якого відвідувача нашого магазину або магазину дилера нашої компанії, для приватної особи або організація», — заявили в Kacher. Представник компанії підтвердив, що основою для створення фейку могли стати кадри з магазину в Камʼянці-Подільському та надав оригінальне фото з магазину за 26 червня 2024 року. Насправді на місці оголошення про «бронювання» розміщена реклама робота-пилососа.

Фото з магазину Karcher в Кам’янці-Подільському надане компанією фактчекерам «Ґвара Медіа»

Також в Україні під час дії воєнного стану можна бронювати працівників установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки, забезпечення життєдіяльності населення, для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період. Натомість немає закону чи розпорядження про бронювання генераторів під час воєнного стану.

Українське законодавство дозволяє  військовому командуванню за погодженням з міською державною адміністрацією або виконавчим органом місцевої ради примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності для використання в умовах режиму воєнного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.  Утім, тоді б генератори мали б одразу забрати з магазину, адже закон не передбачає «резервування» або «бронювання» власності. Українські медіа не повідомляли про вилучення генераторів на військові потреби.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний