Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські телеграм-канали поширюють відео, нібито опубліковане французьким телеканалом BFM TV. У ньому розповідають, що організатори Євробачення 2024 відсторонили від роботи 140 працівників-мусульман. Автори публікацій посилаються на виконавчу продюсерку телевізійної компанії SVT та співорганізаторку шоу Еббу Адіельссон: організатори ухвалили рішення відсторонити мусульманських співробітників, адже вони могли «нашкодити» якості виконання пісні учасниці з Ізраїля.
Це — фейк. Жодне надійне медіа не публікувало таку новину, саме відео змонтували з окремих, не пов’язаних між собою записів.
Скриншот публікації
Французьке медіа BFM TV не публікувало такого відео на сайті та на своїх сторінках у соціальних мережах. Також ми не знайшли запис на сторінках шведського телерадіомовника SVT, який транслював Євробачення. Про відсторонення від роботи мусульман не писало жодне міжнародне медіа.
Крім того, відео змонтували з різних кліпів, не пов’язаних між собою. До прикладу, частину відео, де ізраїльська співачка Еден Голан відповідає на запитання, вирізали з пресконференції учасників після другого півфіналу Євробачення 2024.
Зверху — скриншот із відео, яке поширюють росіяни; знизу — скриншот з оригінального запису пресконференції учасників після другого півфіналу Євробачення 2024
Нам не вдалося знайти оригінальне відео співорганізаторки Євробачення Ебби Адіельссон. Її цитату поширюють виключно російські та проросійські користувачі. Водночас жодне надійне медіа не наводило її цитати про мусульманський персонал, який нібито може «нашкодити» виконанню ізраїльтянки.
Щобільше, інформацію спростувала керівниця відділу комунікацій SVT Ханна Доулінг. Вона повідомила незалежним шведським фактчекерам Kallkritikbyran, що цитата Ебби Адіельссон неправдива. За словами Доулінг, телерадіомовник SVT не відстороняв від роботи мусульман та загалом не запитує будь-кого про релігійні вподобання.
Скандали все одно не оминули Євробачення. 9 травня 2024 року тисячі протестувальників вийшли на марш проти участі Ізраїлю в конкурсі, тож на тлі мітингів організатори посилили безпекові заходи в місті. Водночас ексучасник Євробачення Ерік Сааде, який не брав участь у цьогорічному змаганні, під час відкриття Євробачення 2024 вийшов на сцену з традиційним шарфом країн Близького Сходу на зап’ясті, який є міжнародним символом підтримки Палестини. У такий спосіб він намагався висловити протест проти участі Ізраїлю на Євробаченні 2024. Проте, за словами організаторів, Сааде порушив правила конкурсу, який «має неполітичний характер».
Також у відео згадують, що відсторонять мусульман від роботи та волонтерства начебто й організатори літніх Олімпійських ігор у Парижі у 2024 році. Підкріплюють цю інформацію цитатою ексголови олімпійського комітету Франції Бріджит Енрікес, у якій вона начебто подякувала організаторам Євробачення 2024 за «індивідуальний» підхід до кожного учасника.
Проте медіа нічого не писали про відсторонення мусульманських працівників та волонтерів від роботи на літніх Олімпійських іграх у Парижі 2024 року. Частину відео ексголови Олімпійського комітету Франції Бріджит Енрікес вирізали з її інтерв’ю французькому спортивному виданню Sportmag у 2021 році. Тоді вона розповідала про свої плани щодо підготовки до Олімпійських ігор у 2024 році, однак нічого не згадувала про мусульман. Своїми відео користувачі лише намагаються посіяти міжрелігійну ворожнечу.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний