Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські пропагандисти поширюють новину, що в Україні до ЗСУ мобілізують людей пенсійного віку, аргументуючи це нібито листуванням між бабусею та онукою в телеграмі Бабуся скаржиться, що їй принесли повістку про мобілізацію.
Це — фейк. В Україні не проводиться мобілізація пенсіонерів, а листування в телеграмі могли підробити.
Скриншот допису
Слова «онуки» в аудіоповідомленнях у телеграмі звучать на російський манір та з неправильними наголосами, зокрема, у словах «твáрюки» та «ви́ходь». Таку переписку можна створити між будь-якими двома абонентами, як завгодно їх назвати і видати за діалог родичів. Фото повістки в переписці поганої якості, тому підтвердити автентичність документа неможливо.
Щобільше, в Україні не мобілізують пенсіонерів. Під час воєнного стану в Україні можуть мобілізувати військовозобов’язаних громадян віком від 18 до 60 років, які спроможні виконувати військовий обов’язок. При цьому особи з вищого офіцерського складу можуть за бажанням служити у війську до 65 років.
На повістці в листуванні можна помітити, що рік народження жінки — 1950-й, тож станом на листопад 2023 року, дату публікації новини, жінці було 72 або 73 роки. Крім того, із 2014 року жодну жінку не мобілізували примусово — українки добровільно долучались до лав Сил оборони.
Тобто жінку з цієї новини ніяк не можуть мобілізувати. Адже, по-перше, мобілізація жінок в Україні добровільна, а, по-друге, її вік перевищує граничний вік мобілізації.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний