ФЕЙК: Перші результати тестування вакцини «Moderna» невтішні | VoxUkraine

ФЕЙК: Перші результати тестування вакцини «Moderna» невтішні

26 Травня 2020
FacebookTwitterTelegram
4241

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

В українському сегменту Facebook потрапили повідомлення про те, що результати випробування вакцини від COVID-19 фірми «Модерна» насправді досить невтішні. Першоджерелом став допис Роберта Ф. Кеннеді-молодшого в Інстаграмі. Новину підхопили деякі блогери та ЗМІ.

Деякі з наведених тез були маніпулятивними. Їх ми і розібрали у цьому матеріалі.

Дисклеймер: Критика на адресу «Модерни» пов’язана, переважно, з тим, що компанія повідомила результати випробувань у вигляді прес-релізу, а не як результати дослідження. У прес-релізі не було вибірки даних та деталей випробувань. Через це вчені та лікарі поки що сумніваються у результатах тестування вакцини. 

Давати точну оцінку якості та результативності проведених випробувань можна буде лише після публікації деталей першої фази тестування.

Утім, це не скасовує маніпулятивність тез, які використали автори публікацій дописів та новин у соцмережах та ЗМІ. 

  • «Три з 15 піддослідних людей у когорті великої дози (250 мкг) зазнали “серйозних побічних явищ” протягом 43 днів після отримання вакцини».

Компанія «Модерна» провела тестування вакцини на 45 людях. Усі 45 учасників тестування були поділені на три групи по 15 людей, які отримали різні дози вакцини: перша група – двічі по 25 мкг, друга група – двічі по 100 мкг, третя група – один раз 250 мкг.

У трьох учасників тестування, які отримали найбільшу дозу вакцини, спостерігались побічні симптоми, серед яких лихоманка. Вони швидко минули та не становили загрози здоров’ю чи життю людей. Серйозних побічних ефектів не спостерігалось.

Крім того, зазначено ще про одну людину з другої групи, у якої було виявлено еритему 3 ступеня – тобто почервоніння навколо місця введення вакцини.

  • «Модерна не оприлюднила свого клінічного дослідження або робочих даних, але у своєму прес-релізі, який був переповнений нестиковками, визнала, що троє добровольців отримали системні ушкодження 3 класу, визначені FDA як такі, що “перешкоджають щоденній активності та потребують медичного втручання”».

При третьому ступені реакції на введення препарату (у цьому випадку вакцини) спостерігається тимчасова неможливість ввести щоденну діяльність або вживання знеболюючих. А от четвертий ступінь реакції на введення препарату характеризується наданням невідкладної медичної допомоги або госпіталізації. Тому теза про «медичне втручання» – перебільшення.

  • «Модерна дозволяла брати участь у дослідженні лише виключно здоровим волонтерам».

У цьому немає нічого дивного, адже перший етап випробування будь-якої вакцини зазвичай і починається з тестування на здорових людях. Випробування вакцини на хворих – це другий і третій етап тестування. 

  • «Вакцина з такою швидкістю реакцій може завдати серйозних травм 1,5 мільярду людей, якщо її введуть “кожній людині на землі” – поріг, який встановив Гейтс для припинення глобального “карантину”».

Робити такі висновки зарано, адже це лише перший етап випробування, за яким не слідує початок масового виробництва вакцини. Після досліджень на липень заплановано масштабні випробування вакцини. А доступна для населення вона може бути не раніше січня наступного року, і лише у разі успішних випробувань.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний