ФЕЙК: Pfizer та Moderna були залучені до воєнно-біологічних дослідів США в Україні

ФЕЙК: Pfizer та Moderna були залучені до воєнно-біологічних дослідів США в Україні

28 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
773

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа масово поширили інформацію, ніби корпорації Pfizer та Moderna були залучені до воєнно-біологічних дослідів США в Україні. Мовляв, так компанії скорочують витрати на випробування медичних препаратів. 

Це фейк: жодна угода між Україною та США не передбачає проведення «воєнно-біологічних випробувань». А Pfizer та Moderna проводять стандартні клінічні випробування своїх препаратів — такі ж, як у багатьох інших країнах світу.  

Приклад фейкової публікації

США не проводять в Україні «воєнно-біологічні досліди» 

У російському міноборони доводять наявність в Україні «воєнно-біологічних дослідів США» тим, що у 2005 році США уклали угоду з Україною про реалізацію військово-біологічних програм на території країни. А згодом прийняли стратегію США щодо протидії біологічним загрозам та легалізували «дослідження подвійного призначення». 

По-перше, жодна з перерахованих міноборони рф угод не передбачає, що США проводять в Україні «воєнно-біологічні досліди». 

У 2005 році українське МОЗ уклало з Міноборони США угоду про співпрацю у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані під час розробки біологічної зброї. Суть угоди — протидія загрозі спалахів небезпечних інфекційних хвороб. Міноборони США може допомагати МОЗ України проводити дослідження, виявляти небезпечних біологічних агентів, контролювати використання небезпечних патогенів тощо. Ця угода є в публічному доступі, і в ній взагалі не йдеться про «військово-біологічні програми» чи залучення будь-яких потужностей Міноборони України. 

У рамках Програми зі зменшення біологічної загрози США, яку згадують пропагандисти, в Україні модернізували лабораторії, аби досягнути вищого рівня біобезпеки, проводили дослідницькі проєкти, займалися епідеміологічним наглядом тощо. Наприклад, під час спалаху COVID-19 у рамках програми українському Міноборони виділяли мобільні лабораторії — але не для дослідів над військовими, а виявлення випадків зараження коронавірусом. Немає жодних доказів, що цю програму коли-небудь використовували у воєнних цілях.

Сама Програма чітко визначає, що українські біолабораторії належать та підконтрольні тільки Урядові України. До речі, до 2014 року Програма зі зменшення біологічної загрози поширювалася і на російські лабораторії. 

Pfizer та Moderna проводять стандартні клінічні випробування. Такі ж випробування вони проводять у росії 

Корпорація Pfizer не бере участь у «воєнно-біологічних дослідах» США в Україні. Компанія проводить стандартні клінічні випробування своїх преператів — такі самі, як і в багатьох інших країнах, зокрема в росії. Компанія Moderna не проводить клінічні випробування в Україні, а в росії якраз проводить

Україна та росія є важливими країнами для випробувань фармацевтичних компаній, оскільки пацієнти тут гостро потребують медикаментів для лікування раку, неврологічних та шлунково-кишкових захворювань. Крім цього, тут дешевше вести бізнес, порівняно з США та Західною Європою. Загалом на росію та сусідні країни припадає 10% учасників усіх клінічних випробувань.

За даними дослідницької компанії GlobalData, в Україні станом на березень 2022 року тривало 502 випробування. У росії — 842 випробування.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний