ФЕЙК: Під час курсу молодого бійця в «Азові» катують і б'ють рекрутів

ФЕЙК: Під час курсу молодого бійця в «Азові» катують і б’ють рекрутів

25 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
361

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що бригада «Азов» є терористичною організацією. Зокрема для доказу цього користувачі заявляють, що під час проходження курсу молодого бійця в «Азові» бійцям призначають номери та забороняють використовувати свої імена. Також їхні тренування нібито завершуються катуванням та побиттям своїх побратимів.

Проте це — фейк. «Азов» не є терористичною організацією. Немає жодних доказів, що під час курсів військової підготовки в «Азові» катували чи били рекрутів.

Скриншот допису

По-перше, «Азов» не є терористичним угрупованням. Діяльність підрозділу не підпадає під поняття тероризму. Наприклад, у Резолюції Ради Безпеки ООН 1566 від 2004 року тероризм визначали як «злочинні дії, у тому числі проти цивільних осіб, вчинені з наміром заподіяти смерть, тяжкі тілесні ушкодження або захоплення заручників з метою спровокувати стан терору серед широкої громадськості, групи осіб чи окремих осіб, залякати населення або змусити уряд, міжнародну організацію вчинити або утриматися від будь-яких дій». У The Global Terrorism Database, найбільшій базі даних про тероризм на основі відкритих джерел, стверджують,  що терористична атака — це насилля або загроза застосування сили, яке здійснюють недержавні суб’єкти для досягнення політичних, економічних, релігійних, соціальних цілей за допомогою страху, примусу чи залякування. 

Немає жодних прикладів, коли б військові з «Азову» застосовували тактику терору. Ба більше, «Азов» не є недержавним суб’єктом, а натомість є бригадою у складі Національної гвардії України. Ще 5 травня 2014 року, коли було прийнято рішення про створення батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Азов», бійці підрозділу підпорядковувалися Міністерству внутрішніх справ.

По-друге, у відкритих джерелах немає доказів, що під час курсів молодого бійця в «Азові» катували чи били рекрутів. Єдине джерело подібних заяв — анонімні російські телеграм-канали.

І до повномасштабного вторгнення, і сьогодні рекрути в «Азові» справді не можуть використовувати імена чи псевдо і мають носити на формі номер протягом 5-тижневого (до 2022 року іноді курс тривав 9 тижнів) курсу військової підготовки. Після успішного проходження курсу рекрутам вручають шеврон підрозділу та дозволяють обрати псевдо.

Нам не вдалося встановити, чи вимагають використовувати номера замість імен під час курсу молодого бійця в інших військових підрозділах України чи інших країнах. Загалом відомо, що в деяких арміях не прийнято звертатися до військових за їхніми іменами, як-от в американській армії.

Під час курсу новобранці «Азову» проходять підготовку з базових напрямів: військова тактика, вогнева підготовка, тактична медицина, інженерна справа тощо. У мережі є низка публікацій, відео про проходження курсу підготовки в «Азові» в різні роки. У жодній публікації немає інформації, про те що наприкінці підготовки рекрутів б’ють чи катують. У документальному фільмі про «Азов» 2021 року один із рекрутів каже, що за проступки, помилки можуть покарати за допомогою додаткових фізичних навантажень.

Крім того, кожен рекрут «Азову» має можливість покинути курс, постукавши у дзвін на території навчального табору. Якби над новобранцями відверто знущалися, як пишуть російські канали, то, ймовірно, кількість охочих покинути курс зросла б, і в медіа з’явилися б історії про порушення прав людини. Проте ніхто не публікував подібні історії. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний