ФЕЙК: Під час весняного призову людей можуть виловлювати на вулиці, повісток не буде

ФЕЙК: Під час весняного призову людей можуть виловлювати на вулиці, повісток не буде

26 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
523

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію, ніби в 2021 році під час весняного призову людей будуть «виловлювати» просто на вулиці. «Цього року весняний призов буде набагато жорсткішим. Ніяких тобі прохань та повісток додому», — говорить у своєму відеоблозі в Instagram юрист Олександр Моргун. Деякі новинні портали цитують його дослівно. 

Скриншот допису Олександра Моргана

Однак це неправда. Закон №3553, про який йдеться у подібних дописах, не передбачає, що правоохоронці зможуть відловлювати перехожих на вулиці. 

Закон про вдосконалення виконання військового обов’язку та ведення військового обліку ВРУ прийняла 30 березня. Президент України Володимир Зеленський підписав його 21 квітня. Тобто на момент поширення фейкових новин про нові умови призову у березні ще не було відомо, чи ухвалять цей законопроект. 

Закон №3553 передбачає, що президент зможе одноосібно призивати всіх резервістів, незалежно від черги оперативного резерву, без мобілізації або воєнного стану. Також йдеться про реформу місцевих органів військового управління – військкоматів. Планується створити територіальні центри комплектування та соціальної підтримки на базі військових комісаріатів.

У законі є пункт про ухилення від виконання військового обов’язку. У статті 38 (пункт 3) йдеться, що Нацполіція зобов’язана за зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або органів СБУ доставляти порушників до цих центрів.

Однак цей пункт не вніс суттєвих змін до чинного закону. Раніше Нацполіція також могла проводити розшук, затримання і доставку до військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку.

Тому жодних підстав стверджувати, що громадян затримуватимуть просто на вулиці, немає.

До того ж у своєму відео Олександр Моргун стверджує, нібито новий закон вводить категорію резервістів, якої до цього не існувало. Це також неправда. Чинний на момент поширення новини закон “Про військовий обов’язок і військову службу” визначав резервістів як “осіб, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час” (стаття 1, пункт 9).