Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють фото інструкції для журналістів, які начебто видала українська пресслужба в Туреччині під час візиту Володимира Зеленського. У документі зазначають, що його не можна фотографувати знизу, аби він не виглядав низьким, а також не слід робити знімки, які можуть стати основою для мемів.
Це фейк. Зеленський узагалі не відвідував Стамбул — 15 травня він був в Анкарі, а 16-го — в Албанії. До того ж сам автор допису написав у коментарях, що не може підтвердити достовірність фото.
Скриншот інструкцій із допису
За допомогою пошуку в гуглі нам вдалося встановити першоджерело цієї новини — допис користувача @Zlatti_71 у мережі X, опублікований 15 травня 2025 року близько 21:00. При чому, у коментарях до свого поста сам автор зазначив: «Я не можу довести, що це правда, але навіть якщо ні — це принаймні кумедно».
Скриншот коментаря автора фейкового допису
У соцмережах він поширює тези, співзвучні з російською пропагандою, позиціонуючи себе як джерело «неупередженого висвітлення, вільного від впливу мейнстримних медіа». На аватарці — символ «Z», який використовує російська армія під час війни проти України. У своїх дописах він називає війну «SVO» (від рос. «специальная военная операция»), пише назви українських міст у російській транслітерації (наприклад, Chernigov замість Chernihiv), поширює відео з путіним та матеріали російських пропагандистських каналів.
Автор допису стверджує, що документ нібито роздали журналістам у Стамбулі 15 травня. Однак у цей день Володимир Зеленський перебував у столиці Туреччини — Анкарі, де зустрічався з президентом Реджепом Ердоганом. Наступного дня, 16 травня, коли відбулися переговори між українською та російською делегаціями, Зеленський уже перебував в Албанії на саміті Європейської політичної спільноти, про участь у якому оголосив після зустрічі з Ердоганом. Тобто під час свого візиту до Туреччини Зеленський узагалі не відвідував Стамбул.
Офіційні фото Володимира Зеленського із візиту в Анкару
Крім того, всі офіційні фото з візиту Зеленського до Анкари були зроблені саме з нижнього ракурсу. Це суперечить змісту нібито «інструкцій для преси», у яких вказали заборону знімати знизу, начебто через те, що це зменшує зріст. Насправді ж за правилами фотозйомки нижній ракурс, навпаки, візуально «витягує» фігуру, тоді як зробити людину нижчою можна лише знімаючи згори — вище рівня очей.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний