ФЕЙК: Після підписання закону про мобілізацію різко зросла кількість охочих скласти заповіт

ФЕЙК: Після підписання закону про мобілізацію різко зросла кількість охочих скласти заповіт

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
505

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що після підписання президентом Зеленським нового закону про мобілізацію в Україні різко зросла кількість охочих знайти нотаріуса та скласти заповіт. Як доказ пропагандисти наводять статистику Google Trends щодо кількості пошуків за запитом «нотаріус скласти заповіт».

Утім, це — фейк. Пропагандисти наводять вигадані дані, а скриншот містить ознаки редагування.

Скриншот допису

Google Trends — це сервіс, який допомагає зрозуміти, які теми цікавлять цільову аудиторію в конкретний момент часу за кількістю пошукових запитів у гуглі. При цьому запити збираються по всьому світу, а потім сегментуються за регіонами та темами. Функціонал інструменту дозволяє дізнатися популярність будь-яких запитів у гуглі, в тому числі й те, як часто в Україні шукали інформацію про складення заповіту.

Сервіс розраховує популярність пошукового запиту на шкалі від 0 до 100 для певного регіону та періоду часу. Показник «100» — це пік популярності запиту. «0» означає, що сервіс має замало даних про цей запит. Якщо запит спершу мав показник «100», а потім «50», то це означає, що його популярність зменшилася вдвічі.

Перевірка статистики за запитом «нотаріус скласти заповіт» у Google Trends за тими ж налаштуваннями, що і у пропагандистів (Україна; за останні 7 днів — з 9 по 16 квітня; усі категорії; пошук в Інтернеті), виявила, що сервіс не має достатньо даних про цей запит для того, щоб відобразити статистику пошуку. Це означає, що насправді у вказаний проміжок часу користувачі замало використовували запити, які містять слова «нотаріус», «скласти» та «заповіт» у будь-якому порядку. Отже, статистика пропагандистів вигадана.

Скриншот перевірки статистики за пошуковим запитом «нотаріус скласти заповіт» з 9 по 16 квітня у Google Trends

Google Trends аналізує запити в межах міжнародно визнаних кордонів України, включно з Кримом, Донбасом та іншими тимчасово окупованими територіями.

Скриншот пошуку в Google Trends за областями

На екрані з’явилася рекомендація підшукати більш загальний термін. Щоби перевірити тезу пропагандистів про зростання популярності послуг зі складення заповітів, ми вирішили оцінити динаміку змін запитів окремо за словом «заповіт». Виявилося, що за тиждень з 9 по 16 квітня 2024 року темою заповітів в Україні цікавилися стабільно однаково. Сплеску зацікавленості 16 квітня, коли Президент Зеленський підписав закон про мобілізацію, не спостерігається.

Скриншот перевірки статистики за пошуковим запитом «заповіт» з 9 по 16 квітня 2024 року в Україні у Google Trends

Щобільше, темою заповітів за останній рік також цікавилися стабільно однаково. Сплеск спостерігається тільки у листопаді 2023 року та на початку березня 2024 року. У квітні зростання інтересу до теми не прослідковується.

Скриншот перевірки статистики за пошуковим запитом «заповіт» з 23 квітня 2023 року по 27 квітня 2024 року в Україні у Google Trends

Крім цього, на графіках сервісу уся статистика відображається суцільними, а не пунктирними лініями, як на фейковому скриншоті — інструмент не робить передбачення щодо зростання або спадання кількості запитів на майбутнє, а лише аналізує вже існуючі запити.

Скриншот статистики з пропагандистського допису

При перевірці пропагандистського скриншоту в інструменті Forensically за допомогою ELA-аналізу (Error Level Analysis), який виділяє області зображення з різними рівнями стиснення, помітні ознаки редагування. Окрім вказівної стрілки до оригінального зображення додавали саму лінію тренду та формулювання пошукового запиту.

Перевірка пропагандистського скриншоту за допомогою ELA-аналізу

16 квітня президент Зеленський підписав закон про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Він передбачає введення деяких обмежень для військовозобов’язаних, які ухиляються від військової служби, як-от обмеження права керувати авто.

Питанням посилення мобілізації маніпулює російський агітпроп, намагаючись поширити паніку серед населення України. Раніше ми спростовували фейки про мобілізацію вагітних жінок, а також про те, що через мобілізацію жінки-медикині виїжджають з України на тимчасово окуповані території.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний