ФЕЙК: Планується промислове виробництво людей — для цього створять штучну матку

ФЕЙК: Планується промислове виробництво людей — для цього створять штучну матку

30 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
432

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється допис про те, що нещодавно було видано грант на 10 млн доларів, спрямований на розробку штучної матки для промислового виробництва так званих «службових людей». Користувачі соцмереж поширюють відеоролик із кадрами самого винаходу. Це твердження неправдиве. 

Оригінал відео поширив TikTok-акаунт vertitas, у якому публікують конспірологічні та езотеричні відео, наприклад, про алхімію та інопланетян.

Кадр із відео, що поширюють у Facebook 

У самому ролику йдеться про проєкт штучної утроби, розроблений і запатентований у 1955 році Еммануелем М. Грінберґом із метою допомогти недоношеним дітям вижити. Принцип дії винаходу схожий на дію інкубаторів, які вже існували на той час — підтримувати плід за постійної температури в гігієнічних умовах із доступом кисню. Різниця в тому, що штучна утроба дозволяла зберегти пуповину й плаценту — вони мали прикріплятися до системи. Проте не існує жодних доказів того, що проєкт був коли-небудь втілений у життя. 

Інформація про грант на розробку штучної матки частково правдива. Такий грант справді було виділено: його отримали вчені з Технічного університету Ейндговена (Нідерланди) в 2019 році. Однак його розмір становив 2,9 млн євро, а не 10 млн, про які згадує автор допису. Вчені мають розробити прототип технології, що має таку ж мету, як і штучна утроба Грінберґа — збереження життя недоношених дітей. Про створення людей у лабораторних умовах, тим паче в промислових масштабах, не йдеться в жодному із двох випадків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний