ФЕЙК: Пластиковий сніг випав у різних країнах світу | VoxUkraine

ФЕЙК: Пластиковий сніг випав у різних країнах світу

29 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
964

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, у якому мешканці Німеччини, США, України та Росії стверджують, що у них випав не справжній, а «пластиковий або хімічний» сніг. Твердження обґрунтовують експериментом, у якому сніжка при нагріванні запальничками або свічками не перетворюється на воду, як це очікують спостерігачі, а починає плавитись та випаровуватися із виділенням запаху «горілого пластику». Це нібито доводить, що сніг не справжній. А виникнення такого снігу приписують використанню «хімтрейлів».   

Кадри з відео, які поширюють.

 

Утім, твердження про «штучну або хімічну» природу снігу неправдиві.

Подібний фейк вже спростували вчені та іноземні незалежні фактчекери зі Snopes.

При нагріванні запальничкою спресований сніг – сніжка – поводить себе саме так, як і має поводити. 

Сніг має властивість поглинати рідину завдяки своїй пористій структурі. Тобто частина снігу, яка знаходиться ближче до джерела тепла, починає перетворюватись на рідину. Ця рідина поглинається тією частиною сніжки, яка ще є більш твердою та холодною, при цьому вся сніжка зменшується за об’ємом, але нагрівається та стає більш вологою. Виникає враження ніби частина снігу плавиться. Це триватиме доти, доки уся маса снігу не наблизиться до температури танення. 

Поява ж на поверхні снігу чорних продуктів горіння пов’язана з використанням у запальничках бутану. Продуктами його горіння є сажа, яка саме і опадає на поверхні снігу, та летючі з’єднання, які мають запах горілого пластику.

Тезу про існування «хімтрейлів» ми вже спростовували раніше.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний