ФЕЙК: ПЛР-тести не розрізняють «живий» COVID-19 і незаразну РНК

ФЕЙК: ПЛР-тести не розрізняють «живий» COVID-19 і незаразну РНК

Photo: VoxUkraine
7 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
10015

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється допис про те, що ПЛР-тести не здатні виявити коронавірус з-поміж інших захворювань. Зокрема у дописі вказується, що ПЛР-тест не здатен відрізнити COVID-19 від незаразної частинки РНК, через що нібито замість коронавірусу тест може дати позитивний результат на кір, сказ, застуду, гепатит С та Е, і інші інфекції, що викликаються РНК-вірусами.

Утім, це не так.

На даний момент саме ПЛР-тести є найбільш точними у визначенні SARS-CoV-2, хоча є ймовірність хибно позитивних та хибно негативних результатів. Для оцінки точності медичних тестів використовують поняття чутливість та специфічність.

Чутливість (sensitivity) – вказує правильність позитивних результатів, тобто людей з вірусом. Якщо тест чутливий на 90%, то він правильно ідентифікує 90% людей з вірусом – це істинно позитивний результат. Утім, у 10% людей з вірусом, кого протестують, буде хибно негативний результат – це означає, що тест не покаже наявний вірус.

Специфічність (specificity) – вказує на правильність негативних результатів, тобто людей без вірусу. Якщо тест специфічний на 90%, то він правильно вкаже на 90% людей без вірусу – це істинно негативний результат. Утім, у 10% людей без вірусу, кого протестують, буде хибно позитивний результат – це означає, що людина не інфікована, а тест покаже протилежне.

Дослідження точності ПЛР-тестів показує, що у лабораторних умовах їхня чутливість (істині позитивні результати) – 100%, а специфічність (істині негативні результати) – 96%. Утім, умови поза лабораторіями не такі ідеальні, і з погіршенням умов точність тестів зменшується. 

На зображеному буклеті для австралійських медичних працівників йдеться зовсім не про те, що намагається просунути автор фейку. 

В оригіналі буклету говориться, що ПЛР-тести не розрізняють “живі” віруси та залишки РНК, які вже не можуть заразити. Це може траплятися невдовзі після одужання хворого. Тому австралійські настанови вимагають, щоб пацієнти пройшли два ПЛР-тести з негативним результатом з різницею в 24 години до моменту виходу з ізоляції. Зважаючи на можливі неточності ПЛР-тестів, цей спосіб також є більш надійним. Саме це й дозволяє медикам убезпечувати себе від недоліків та похибок, які можуть бути властиві ПЛР-тестам.

Схожі заяви про те, що ПЛР-тести не здатні виявити коронавірус ми вже перевіряли у попередніх матеріалах. А як працює ПЛР-тест розповідали у цьому відео.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний