ФЕЙК: ПЛР-тести не підходять для виявлення інфекції – МОЗ Швеції

ФЕЙК: ПЛР-тести не підходять для виявлення інфекції – МОЗ Швеції

17 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
963

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що Міністерство охорони здоров’я Швеції офіційно повідомило, що ПЛР-тести нібито не підходять для виявлення COVID-19. Це пояснюють тим, що технологія ПЛР, яку використовують у тестах для виявлення вірусів, не може розрізнити віруси, які здатні інфікувати клітини, від вірусів, які стали нешкідливими для імунної системи, і тому ПЛР-тести не можуть визначити заразна людина чи ні.

Скриншот допису

ПЛР-тести ефективні для виявлення COVID-19. Автори дописів перекручують інформацію від Агентства громадського здоров’я Швеції (орган при МОЗ Швеції). У публікації йде мова про те, як оцінювати, що людина, у якої виявили COVID-19, уже не інфікована. Про ефективність ПЛР-тестів для виявлення коронавірусу не йдеться. Схожі фейки раніше спростовували незалежні фактчекери з Reuters. 

Агентство громадського здоров’я Швеції повідомляє про те, що ПЛР-тести не можуть розрізнити віруси, які здатні інфікувати клітини, та віруси, які вже нейтралізовані імунною системою, тобто, які не становлять небезпеки для організму. Отже, Агентство громадського здоров’я Швеції не повідомляло про те, що ПЛР-тести не можуть виявити вірус SARS-CoV-2. 

Подібні наративи про неефективність ПЛР-тестів поширюються не лише в Швеції. Раніше ми вже спростували те, що ПЛР-тести не розрізняють «живий» COVID-19 і незаразну РНК. Тоді автор допису неправильно потрактував інформацію з буклету для лікарів від Департаменту охорони здоров’я Австралії. Інформацію про те, що ПЛР-тести нібито не можна використовувати для виявлення вірусів поширювали і у Великобританії. 

Раніше ми вже спростували схожі фейки. Нагадуємо, що:

Представник Служби громадської охорони здоров’я Англії повідомив Reuters, що ПЛР-тест виявляє конкретний вірусний матеріал, але ПЛР-тест не підтверджує те, чи «живий» ще вірус, чи він більше не здатний до інфікування організму. За словами представника, виділення інфекційного вірусу від заражених осіб вимагає методів культивування вірусів. Ці методи можна проводити лише в лабораторіях зі спеціальним обладнанням, такий процес складний та займає багато часу. 

ПЛР-тести є найбільш точними у визначенні SARS-CoV-2, хоча існує ймовірність хибно позитивних та хибно негативних результатів. Дослідження показують, що хибно негативні результати можуть бути у від 2% до 33% випадків. Кількість хибно позитивних тестів невідома, приблизні оцінки вказують на цифри від 0,8% до 4%.