ФЕЙК: ПЛР-тести викликають ускладнення, зокрема менінгіт

ФЕЙК: ПЛР-тести викликають ускладнення, зокрема менінгіт

30 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
342

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що ПЛР-тести на коронавірус небезпечні та можуть викликати різні ускладнення, зокрема менінгіт. Першоджерело, на яке посилаються в подібних дописах, — вебпортал Tierra Pura, на якому неодноразово публікували фейки про пандемію коронавірусу.

Вебсайт входить до Epoch Media Group, цифрового видавця, якого пов’язують з численними кампаніями з дезінформації. У публікаціях та шоу, пов’язаних із Epoch Media Group, просувають конспірологічні теорії руху QAnon та теорію про те, що коронавірус пов’язаний із комуністичною партією Китаю — його нібито навмисне створили в китайській лабораторії.

Tierra Pura керує китайська релігійна група Фалуньгун, яка переслідується китайським урядом та виступає проти комуністичної партії Китаю. Цей сайт створили наприкінці березня 2020 року в Аргентині, аби поширювати дезінформацію в іспаномовних країнах. 

У Національній медичній академії Франції не заявляли, що ПЛР-тести небезпечні

У дописі йдеться, що науковці з Французької наукової спілки (коректна назва — Національної медичної академії Франції, French National Academy of Medicine) заявили про небезпечність назальних тестів. Нібито наслідком ПЛР-тесту може бути менінгіт через витік спинномозкової рідини. Це неправда: у заяві посилаються на вкрай рідкісні випадки, аби застерегти людей проводити назальні тести самотужки.

У Академії посилаються на дослідження одного випадку, опублікованого в медичному журналі “JAMA Otolaryngol Head & Neck Surgery”. У ньому йдеться про 40-річну жінку зі штату Айова, США, яку попросили самостійно зробити мазок на COVID-19 перед операцією на грижу. Незабаром після мазка з носа почала витікати рідина. Лікарі визначили, що це була спинномозкова рідина (рідина, яка знаходиться в захисній оболонці навколо мозку та хребта).

Однак у жінки був дефект основи черепа, і мішок тканини мозку виступав у порожнину носа. Це рідкісний стан, і вкрай малоймовірно, що людині без такого дефекту вдасться завдати пошкоджень тампоном для ПЛР. 

Автори дослідження вказують, що сам тампон не призвів до порушення кісткової основи черепа. Вони лише зазначають, що у випадках, коли пацієнти мають дефекти основи черепа чи перенесли операції, можуть виникати побічні ефекти від ПЛР-тестів, і варто розглянути альтернативні методи діагностики.  

У заяві Національної медичної академії Франції посилаються на ще два дослідження. В одному йдеться про ще один випадок — другий у світі — витоку спинномозкової рідини після ПЛР-тесту. І єдиний у світі — на мільйони проведених ПЛР-тестів — випадок менінгіту після тестування. Друге дослідження провели в Німечинні, там проаналізували побічні ефекти понад 11 тисяч назальних тестів, взятих у 3083 пацієнтів. Виявили всього 3 несприятливі наслідки: у двох чоловіків відламався та застрягнув кінчик тампона, а одна жінка вивихнула щелепу, коли відкривала рот. Ні в кого з них не було кровотечі та не розвивалися подальші ускладнення. 

Французька наукова академія опублікувала цю заяву не тому, що вважає назальні тести на COVID-19 небезпечними. А для того, щоб нагадати, що мазки може брати лише кваліфікований медичний персонал, який пройшов спеціальне навчання. Лише професіонали можуть дотримуватися необхідних технічних умов. Тобто академіки намагалися застерегти людей від того, щоб займатися самолікуванням. Про це говориться й у самій заяві.

Раніше VoxCheck спростовував схожі фейки про ПЛР-тестування. Наприклад, про те, що, мовляв, тампоном можна пошкодити гематоенцефалічний бар’єр мозку.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний