ФЕЙК: ПЛР-тести використовують для отримання стовбурових клітин

ФЕЙК: ПЛР-тести використовують для отримання стовбурових клітин

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
513

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, де автор доповідає, що ПЛР-тести показують псевдопозитивний результат і використовуються для того, аби отримати стовбурові клітини з носової порожнини. Утім, це фейк.

Кадр із відео на YouTube

Під час ПЛР-тесту беруть мазок із носоглотки. Там, за словами авторки відео, розміщені рецептори, які містять клітини, схожі на стовбурові. Ці клітини нібито використовують для того, аби покращити запах ГМО-продукції.

Стовбурові клітини — це такі клітини, з яких утворюються всі інші клітини організму зі спеціалізованими функціями. Вони діляться, внаслідок чого утворюються дочірні клітини — теж стовбурові або зі специфічними функціями, наприклад, клітини крові, мозку чи кісток. Жодна інша клітина в організмі не може генерувати нові типи клітин.

Стовбурові клітини походять із двох основних джерел: тканин дорослого організму та ембріонів. У дорослому організмі їх можна знайти в кістковому та головному мозку, м’язах, шкірі, печінці, крові та судинах.

Епітеліальні стовбурові клітини дійсно можна знайти в носовій порожнині. ПЛР-тести справді передбачають взяття мазка з носоглотки для аналізу зразка виділень. Утім, немає жодних доказів того, що під час забору слизу для ПЛР збираються стовбурові клітини. 

Детально про те, як працює метод полімеразної ланцюгової реакції, ми розповідали у цьому відео. 

Крім цього, у відео згадують, ніби більшість ПЛР-тестів видають хибнопозитивні результати, тож інших причин їх проводити, крім як отримати стовбурові клітини, немає. Це неправда. На сьогодні ПЛР-тести є найбільш точними у визначенні SARS-CoV-2, хоча ймовірність отримати хибно позитивний чи хибно негативний результати правда існує. Для оцінки точності медичних тестів використовують поняття «чутливість» та «специфічність». Детально ми пояснювали це тут

Ймовірність отримати хибно позитивний результат визначає показник специфічності. Дослідження точності ПЛР-тестів показує, що у лабораторних умовах їхня специфічність становить 96%. Тобто ПЛР-тест правильно визначає 96% незаражених людей. Однак точність може значно зменшуватися з погіршенням умов проведення тесту.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний