ФЕЙК: По всьому світу проходять масові мітинги проти «псевдопандемії» | VoxUkraine

ФЕЙК: По всьому світу проходять масові мітинги проти «псевдопандемії»

11 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
1073

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

Мережею поширюють відео, автори якого стверджують, що масові протести в усьому світі доводять, що всі протиепідеміологічні заходи — це «один великий обман» та «спецоперація проти наших прав та свобод». Однак більшість протестних акцій, які використовують для доведення цього твердження, мали зовсім інші вимоги або ж не були такими численними, як стверджують автори.

Розповідаємо, чого насправді вимагали демонстранти по всьому світу. 

Протестні акції у Берліні

У Берліні 1 серпня справді відбувся парад проти пов’язаних із коронавірусом обмежень. Та поліція нарахувала там 17 тисяч осіб, а не «понад мільйон осіб», як про це говорять у відео, посилаючись на «дані організаторів». 

Автори подібних дописів, називаючи кількість учасників берлінського протесту, часто спираються на «власні дані», мовляв, поліція та ЗМІ не називають коректної цифри. Для оцінки кількості людей на коронавірусному протесті ми використали для порівняння фото з акцій минулих років, коли на вулиці Берліну виходили понад 500 тисяч осіб. Із зображень очевидна різниця — подивитися можна тут

Аргентина 

У відео також згадуються протестні акції в Аргентині, однак автори оминають увагою факт того, що протестувальники виступали не лише проти обмежувальних заходів, а й проведення судової реформи. Тим паче, на фото видно, що протестувальники мають маски, а це суперечить тому, що вони підтримують ідею «псевдопандемії».

Протести в Сербії

Коментуючи протести у Сербії, автори також вдаються до маніпуляції, лише побічно згадуючи, що учасники акцій виступають проти політики уряду в цілому. Протести в Белграді мають потужні антиурядові настрої, оскільки люди виступають не проти карантинних заходів як таких, а проти найжорсткішого у світі антиепідеміологічного локдауну, який влаштував президент Александр Вучич.

Наприклад, людям віком від 65 років, які проживають у містах, узагалі було заборонено виходити з дому. Для всього населення запровадили нічну комендантську годину, а також «комендантську годину вихідних», яка тривала з вечора п’ятниці до ранку понеділка. До речі, кадри із протестуючими, які сидять на землі та тримають у руках плакати, у відео перекривають спецефектами, тому не видно, що насправді на плакатах, які тримають люди, гасла проти Вучича. На деяких був напис «Вучич небезпечніший, ніж COVID». 

Акція на підтримку збройних сил Азербайджану

У відео як антиковідний протест демонструють кадри акції в Азербайджані, на яку тисячі людей зібрались, щоб підтримати збройні сили країни на тлі загострення військової напруженості з сусідньою Вірменією. Утім те, що азербайджанці вийшли на акцію всупереч обмежувальним заходам по боротьбі з Covid-19, ще не означає, що це протест проти карантину. 

Протести проти Нетаньягу в Ізраїлі

У відео також згадуються протести в Ізраїлі, учасники яких насправді виступають проти політики прем’єр-міністра Ізраїлю Бенджаміна Нетаньягу, а не «коронобісся» (як автори називають обмежувальні заходи). Про це ми писали тут

Мітинги шахтарів в Україні

У відео показують кадри протесту кількох сотень шахтарів під Офісом президента, ця акція розпочалася наприкінці червня. Утім у вимогах мітингарів не йдеться про обмежувальні заходи через пандемію Covid-19 — вони вимагають погашення перед працівниками державних шахт заборгованості із виплати заробітної плати.

Більше того, за повідомленнями ЗМІ, сутички з поліцією, про які йдеться у відео, сталися якраз через те, що мітингувальникам не дозволили встановити палатки, в яких вони планували проводити температурний скринінг і перевіряти стан здоров’я учасників акції. 

Росія проти карантинних обмежень через Covid-19

У відео демонструють кадри із протестів в Хабаровському краї проти арешту колишнього губернатора Сергія Фургала. До речі, значна кількість учасників з’явилася на мітингу в масках — це вже суперечить тезі про те, що мітингувальники відкидають заходи безпеки, бо не вірять в пандемію. Окрім цього, учасники акцій взагалі не виголошують гасел проти карантинних заходів — у протестантів немає таких вимог. 

Автори роблять висновок, що мітинги в усьому світі довели, що всі протиепідеміологічні заходи — це «один великий обман», «спецоперація проти наших прав та свобод». Це – логічна помилка, адже: 

  1. більшість із названих протестів взагалі або частково не стосувались карантину та обмежувальних заходів;
  2. навіть якщо люди виступають проти обмежувальних заходів, не обов’язково, що вони не вірять в існування коронавірусу або ж вважають його запланованою операцією;
  3. подібні протести проти урядових рішень існували й до пандемії коронавірусу. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний