ФЕЙК: Поблизу Пентагону з’явилося графіті з втраченим в Україні літаком F-16 — Fox News, CNN та New York Post

ФЕЙК: Поблизу Пентагону з’явилося графіті з втраченим в Україні літаком F-16 — Fox News, CNN та New York Post

30 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
237

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські канали поширюють новину, нібито у місті Арлінгтон, де розташований Пентагон, з’явилося графіті зі втраченим в Україні літаком F-16 та підписом «І за це ми платимо?». Про це повідомили американські видання Fox News, CNN та New York Post, опублікувавши графіті у своїх інстаграм-сторіз. Авторство графіті приписують вуличним художникам OSGEMEOS. 

Утім, це — фейк. Американські видання не публікували таку новину, а вуличні художники OSGEMEOS малюють графіті в іншому стилі.

Скриншот допису 

26 серпня під час відбиття повітряної атаки росії був знищений винищувач F-16, переданий Україні західними партнерами. У катастрофі загинув пілот літака Олексій Месь з позивним Мунфіш. У Генштабі стверджують, що під час цього повітряного бою літаки F-16 показали високу ефективність, проте з одним із них під час заходу на наступну ціль було втрачено зв’язок. За даними Повітряних сил, Олексію Месю вдалося знищити три крилаті ракети та один ударний безпілотник. Причини катастрофи розслідують. Представник міністерства оборони США заявив, що аварія сталася не внаслідок російської атаки. Що саме стало причиною катастрофи — помилка пілота чи механічна несправність літака — ще будуть з’ясовувати. Портал Breaking Defense з посиланням на джерела в Україні написав, одна з версій, яку обговорюють в українській оборонній спільноті, — F-16 випадково пролетів через хмару уламків після успішного знищення однієї з російських ракет. Ці уламки могли пошкодити двигун або інші частини літака, внаслідок чого той розпався на частини, і Мунфіш не встиг катапультуватися. 

Пропагандисти вдають, нібито світлину поширили американські видання Fox News, CNN та New York Post. У сторіз, що вони нібито опублікували, містяться на посилання на повний текст новини. Утім, подібного фото або згадки про графіті немає на офіційних сайтах медіа. Новини про появу цього графіті немає у жодних англомовних медіа. Світлини нового графіті немає і на інстаграм-сторінці бразильських вуличних художників OSGEMEOS. 

До того ж роботи художників OSGEMEOS мають зовсім інший візуальний стиль, що не схожий на графіті зі втраченим F-16 — вони зображують сюрреалістичні сюжети у хіп-хоп стилі з елементами бразильського фольклору. 

Роботи художників OSGEMEOS. Джерело: інстаграм-сторінка OSGEMEOS

Художники зазвичай не змальовують актуальні події російсько-української війни та світової політики у цілому. У деяких їхніх роботах присутній соціальний та політичний підтекст бразильського Сан-Пауло, адже брати Отавіо та Густаво Пандольфо — художники OSGEMEOS — родом саме з цього міста. 

Подібними фейками російська пропаганда намагається поставити під сумнів передання військової допомоги Україні. Раніше ми вже спростовували схожий фейк, нібито Міністерство оборони Румунії негативно оцінило підготовку українських пілотів F-16.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний