ФЕЙК: Показники летальності від коронавірусу знижуються, тож небезпеки немає | VoxUkraine

ФЕЙК: Показники летальності від коронавірусу знижуються, тож небезпеки немає

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
11 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
1172

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють допис про те, спочатку летальність від коронавірусу начебто дорівнювала 23%, а зараз тільки 6%. Із цього роблять висновок, що вірус не є таким небезпечним, яким його зображують.

Утім, цей висновок хибний. 

Летальність – це кількість смертей від хвороби, поділена на кількість інфікованих. 

У Китаї на ранніх стадіях спалаху коронавірусу (у випадках виникнення симптомів з 1 по 10 січня) летальність була 17,3%. Для пацієнтів, у кого симптоми виникли після 1 лютого, летальність зменшилася до 0,7%. Серед групи пацієнтів старше 80 років летальність становила 21,9%. Утім застосовувати саме цю цифру для характеристики летальності захворювання для усіх груп неправильно.

Станом на дату публікації допису – 30 липня – летальність становила 3,9%. А станом на дату публікації цього матеріалу – близько 3,7%.

Проблема з вимірюванням летальності полягає у тому, що неможливо ідентифікувати всіх хворих – адже частина переносить вірус безсимптомно, а отже їх не включають до статистики інфікованих. Також, різниця в летальності між країнами може залежати від різниці в підходах до тестування, а також можливостях лікувати хворих. 

Наприклад, якщо медичні системи будуть перевантажені, то не всі зможуть отримати належну допомогу – і це потенційно потягне за собою збільшення летальності. А кількість хворих на COVID-19 стрімко збільшується. Якщо у квітні та травні щодня додавалося близко 85-95 тисяч інфікованих, то на кінець липня цей показник становив вже 230-280 тисяч на день. Тому оцінити летальність від COVID-19 можна буде лише після закінчення пандемії.

6%, які використовує автор допису на позначення летальності, – це не летальність, а частка смертей від випадків із кінцевим результатом (їх може бути два: одужав або помер). 

До того ж, летальність не є єдиним індикатором небезпечності вірусу. Найбільшою проблемою у боротьбі із COVID-19 є його заразність, оскільки навіть за відносно невисокого відсотка летальності, більш заразні віруси спричиняють більшу кількість смертей в абсолютних значеннях. Також ВООЗ зазначає, що новий коронавірус швидко передається не тільки від інфікованих, що мають симптоми, а й безсимптомних хворих.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний