ФЕЙК: Поліція Німеччини затримала 18 біженців з України за крадіжки на загальну суму 2,7 млн євро

ФЕЙК: Поліція Німеччини затримала 18 біженців з України за крадіжки на загальну суму 2,7 млн євро

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
246

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео з логотипом DT, у ньому йдеться, мовляв, поліція Німеччини затримала 18 біженців з України, які на замовлення крали товари з магазинів. У ролику вказано, що українці за 6 місяців принесли збитків магазинам на 2,7 мільйона євро, крадіжки стались у 12 містах Німеччини. «Це найбільша мережа крадіїв, розкрита в Німеччині за останні 10 років. Наразі правоохоронці встановлюють особи інших причетних до організації групи», — йдеться у відео. Також користувачі, які поширили відео у телеграм-каналі, вказали, нібито офіційно в країні працюють лише 25% українських біженців.

Однак це фейк. The Daily Telegraph, логотип якого використали у відео, не публікували цю новину. Також про затримання українців не повідомляли у поліції Німеччини, локальних чи міжнародних медіа.

Скриншот допису

За зворотним пошуком зображень ми встановили, що логотип на відео схожий на логотип видання The Daily Telegraph. Однак такої новини немає ні на сайті, ні в соцмережах вказаного медіа, пошук у вебархіві також не дав результатів. Вказаний логотип також подібний до лого Dental Tribune. Утім, це видання спеціалізується на новинах у галузі стоматології, і відтак не публікувало інформацію про затримання українців.

1. Логотип у відео, яке поширили; 2. логотип The Daily Telegraph;  3. логотип Dental Tribune

За ключовими словами чи цитатами з відео німецькою чи англійською мовами нам також не вдалось знайти новину про затримання українців. Хоча, зважаючи на те, що це «найбільша мережа крадіїв, розкрита в Німеччині за останні 10 років», як вказано у новині, про інцидент мали б написати авторитетні світові медіа. На сайті чи у соцмережах Федерального відомства кримінальної поліції Німеччини не повідомляли про затримання крадіїв з українським походженням.

До того ж за зворотним пошуком за зображеннями з відео ми встановили, що деякі кадри взяли зі стокових сервісів. Тобто створити це відео міг будь-хто.

1. Кадри з відео, яке поширили; 2. фото зі стокового сервісу

1. Кадри з відео, яке поширили; 2. відео зі стокового сервісу

Новину поширювали переважно російські медіа, першу публікацію відео ми зафіксували у телеграм-каналі «Шейх Тамир» 3 квітня. Такими роликами російські пропагандисти намагаються дискредитувати українських біженців та негативно налаштувати до них громадян європейських країн.

Станом на лютий 2024 року, близько 1,2 млн біженців з України перебували у Німеччині. За даними Федерального агенства зайнятості Німеччини, станом на березень 2024 року на обліку в органах зайнятості перебували близько 526 тис. працездатних українців, з них близько 202 тис. були зареєстровані як безробітні, 172 тис. мали роботу, за яку сплачували внески за соціальне страхування, водночас до статистики не увійшли люди, які працюють неофіційно. Згідно з цими даними, близько 32,7% працездатних українських біженців (з тих, що на обліку в центрах зайнятості) працюють. Також 124 тис. українців зареєстровані на інтеграційних та мовних курсах. Як вказують журналісти Deutsche Welle, у Німеччині велике значення приділяється засвоєнню мови, висококваліфікована посада вимагає високого рівня володіння німецькою мовою.

Ще однією перепоною для працевлаштування є колосальна нестача місць у школах та дитячих садках Німеччини. Понад 350 тис. дітей у країні вимушені залишатись вдома через брак місць у садках. Ця проблема торкнулась і українок, адже 65% від усіх українських біженців, які виїхали до Німеччини, складали жінки, частина з яких самотужки долягають за дітьми.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний