ФЕЙК: Поліція Німеччини затримала українців, які торгували зброєю від західних партнерів

ФЕЙК: Поліція Німеччини затримала українців, які торгували зброєю від західних партнерів

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1119

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють повідомлення, що у німецькому місті Бремен затримали групу українців, які нібито торгували зброєю від західних партнерів та збиралися відправити її у Туреччину. У повідомленні посилаються на заяву німецького студента, який нібито знайшов в інтернеті оголошення про продаж  зброї, яку Україна отримала від країн Заходу.

Поліція Німеччини спростувала цей фейк та заявила, що не заарештовувала українців, які нібито торгували зброєю.

Скриншот публікації

Вперше відео зі зброєю на землі опублікували у німецькому проросійському телеграм-каналі. У дописі стверджують, що запис надіслав очевидець, який бачив як 20 липня 2022 року прикордонники у порту Бремена виявили на борту судна «Флоріана» трубчасті пристрої. Предмети хотіли переправити судном до Туреччини, яке нібито «йшло під українським прапором». За словами очевидця, затриманими можливо були українські військові.

Скриншот відео з ПЗРК

Ми вирішили перевірити, чи справді судно «Флоріана» могло йти під українським прапором. У базі даних морських суден MarineTraffic ми виявили, що насправді вантажне судно «Флоріана» побудоване 2012 року та ходить під прапором Мальти, а не України. До того ж у дописі стверджують, що відео від 20 липня 2022 року. Утім, опублікували його у німецькому телеграм-каналі лише 7 вересня. Крім того, на відео не видно ні поліції, ні затриманих. Тож не можна стверджувати, що це була саме українська зброя.

Поліція Бремену спростувала цей фейк та заявила, що немає ніякого відношення до цього відео та не затримувала жодного українця, який би торгував зброєю.

8 вересня той самий німецький телеграм-канал виклав скриншоти документу від Міністра оборони України Олексія Резнікова до Міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. У листі Олексій Резніков нібито повідомляє міністра Кулебу про те, що комплекси ПЗРК Stinger, які виявила поліція Німеччини на балкері «Флоріана», вже на складі у Харкові. Сумнівну заяву розповсюдили також російські ЗМІ.

Однак цей документ є підробленим, адже якщо просканувати його за допомогою QR-коду, можна побачити, що посилання веде на наказ від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Крім того, при підробці документу автори підробки змінили тільки дату реєстрації та номер документу під штрихкодом, а згенерувати новий QR-код забули.

Скриншот допису

На оригінальному знімку наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій можна побачити, що дата справжнього документу — 9 квітня 2022 року.

Скриншот оригінального документу

Того ж дня у проросійському телеграм-каналі виклали допис про студента Макса Шнайдера, який нібито побачив на сайті продаж зброї та повідомив про це поліцію: «Я офіційно звернувся до поліції Дрездена, тому що побачив на комп’ютері мого сусіда-студента вебсайт, на якому була показана певна зброя. Араб він чи сирієць, точно не знаю. Але я боявся, що в нашому місті відбувається щось погане, і хотів анонімно повідомити про це в поліцію. Вчора мені відповіли з поліції та запросили до відділку, але я боюся туди йти сам. Якщо я подам заяву, а мого сусіда заарештують, зі мною теж може щось трапитися». Російські ЗМІ одразу підхопили цю новину та заявили, що студент з Дрездену побачив сайт, на якому продавали зброю, яку нібито поставляли західні партнери в Україну. Утім, у заяві хлопця не йдеться про те, що зброя, яку він побачив у даркнеті —  українська.

Фейкову новину про німецького студента також поширив заступник посла росії в ООН Дмитро Полянський. Він зробив репост допису одного з користувачів у твіттері, який писав про продаж переносного зенітно-ракетного комплексу (ПЗРК) Stinger, які поставляла Німеччина Україні. Полянський заявив, що росія нібито попереджала партнерів про «небезпеку» для народу.

Також проросійський телеграм-канал заявляв, нібито у чатах допомоги українцям у Німеччині пропонують роботу на «таємних вебсайтах з продажу зброї». Як підтвердження цього прикріпили скриншоти переписки українців в одному із таких чатів. Проте, ні в одному із повідомлень на зображенні не йдеться про роботу на «таємних сайтах з продажу зброї». Ба більше, німецький телеграм-канал, на якому розповсюджували фейкову інформацію, був створений у травні цього року. На сторінці поширюють російські пропагандистські тези про те, що США планує зруйнувати економіку ЄС та Німеччини зокрема.

Скриншот допису

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний