ФЕЙК: Польська розвідка підготувала доповідь про катастрофічний стан ЗСУ

ФЕЙК: Польська розвідка підготувала доповідь про катастрофічний стан ЗСУ

31 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
606

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 19 липня 2022 року російські ЗМІ та телеграм-канали поширюють інформацію, нібито Агентство розвідки Республіки Польщі підготувало доповідь про катастрофічний стан ЗСУ. Зокрема в цій доповіді згадують такі факти:

  • ЗСУ щодня безповоротно втрачають 300 бійців;
  • На Донбас відправили непідготовлені формування ЗСУ, професійний рівень офіцерського складу вкрай низький, тому з травня майже всі керівницькі функції при плануванні та веденні бойових дій виконують іноземні радники зі США, Великої Британії та Канади.
  • Офіс Зеленського поставив завдання за будь-яку ціну утримувати лінію Слов’янськ-Краматорськ-Торецьк до кінця серпня 2022 року.
  • Українське керівництво розраховує, що в західні області країни Польща введе 2 свої бригади для того, щоб вивільнити додаткові сили ЗСУ для відправлення на східний фронт.
  • Гаубиці M777 використовуються ЗСУ часто не за призначенням, зокрема для обстрілу міст. Українські бійці не здатні самостійно впоратися зі складними системами, тому на артилерійських позиціях часто перебувають іноземні інструктори.

Однак це — неправда. Польська розвідка не публікувала подібну доповідь. Найімовірніше, це російська підробка.

Ні на сайті Агенства розвідки Польщі, ні в іноземних ЗМІ немає цієї доповіді або іншого документа з подібним змістом. Він згадується лише в проросійських джерелах, але жоден із авторів публікацій не вказує першоджерело.

Крім того, зміст доповіді суперечить фактам.

Названі щоденні втрати ЗСУ (300 вбитих) здаються малоймовірними. Українські військові не повідомляють щодня кількість втрат. Проте раніше представники влади називали приблизну кількість втрат. У червні, під час запеклих боїв на Донбасі, Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента, казав, що щодня гине 100-200 військових. Уже наприкінці липня Володимир Зеленський заявив, що кількість втрат вдалося скоротити до 30 загиблих на день. 22 серпня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив про 9 тисяч загиблих військовослужбовців від початку вторгнення.

Щодо рівня підготовки військових, то, звісно, в умовах масової мобілізації та прискореного навчання не можна сподіватися, що всі новобранці будуть такими ж професіоналами, як і досвідчені військові. Проте немає жодних підтверджень, що іноземні радники керують плануванням та ведення бойових дій. Усі ключові рішення щодо фронту приймає українське військове керівництво: президент, головнокомандувач ЗСУ, Генеральний штаб ЗСУ.

Ні Україна, ні Польща не заявляли про плани введення польських бригад на територію західних областей України. Ба більше, Польща неодноразово висловлювала повагу до українського суверенітету та територіальної цілісності. Раніше VoxCheck спростовував фейк, начебто Польща планує встановити воєнно-політичний контроль над заходом України.

Ще в травні американські посадовці заявляли, що гаубиці M777 виявилися ефективними у боротьбі проти російських окупантів. У липні представник Пентагону зазначив, що уся надана Україні зброя використовується саме проти росіян. ЗСУ використовують західну зброю для знищення російських військових, техніки, складів та баз, цивільні об’єкти не є цілями для українських військових.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний