ФЕЙК: Польські медики протестували сік на коронавірус, результат виявився позитивним | VoxUkraine

ФЕЙК: Польські медики протестували сік на коронавірус, результат виявився позитивним

24 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1146

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому чоловіки у формі бригади швидкої допомоги роблять тест на антигени нового коронавірусу. Замість біологічного матеріалу людини, вони використовують яблучний сік, а наприкінці відео один із двох тестів показує позитивний результат. У відео роблять висновок, начебто сік має COVID-19. 

Цей фейк уже спростовували незалежні португальські фактчекери з Observador. Пульмонолог та координатор кризового центру COVID-19 португальського Ордену лікарів Філіпе Фрос пояснив, що як для тесту на антитіла на відео продемонстровано дуже швидкий результат, тоді як насправді процес займає 10-30 хв. Також невідомо, який це саме тест — чи був він затверджений для використання та продажу, хто його виробник та які в нього показники чутливості та специфічності (відповідають за точність тесту). 

Інші фахівці зазначили, що на відео може бути серологічний тест, який візуально не відрізняється від тесту на антигени. Для серологічного тесту потрібна крапля крові людини, аби виявити в ній антитіла до вірусу. Однак на початковій стадії зараження, коли організм ще виробляє імунітет, тест може не виявити антитіла. Тому серологічний тест без подальших аналізів не є підставою для діагностування COVID-19. 

У коментарі для польського видання Na:Temat вірусолог Томаш Дзецентковський зазначив, що на результат тесту на антигени (якщо демонструють саме його) впливає рівень кислотності ph речовини, яку на відео додали на тест. Для яблучного соку ph становить приблизно 4, а для слини та слизових оболонок людини — 6,8-7,4. І тест оптимізований для реакції на ph людини, тому й міг видати хибний результат. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний