Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські телеграм-канали поширюють відео нібито від Центру протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО України. На записі стверджують, що польські організовані групи нелегально вивозили українських військовозобов’язаних за кордон і лише за рік начебто на цьому заробили понад $500 млн. Ба більше, ці польські групи начебто мають підтримку офіційних силових структур своєї країни. Зважаючи на це, МЗС України звинуватило польську владу у відсутності політичної волі для розв’язання цієї проблеми.
Це фейк. Центр протидії дезінформації не публікував цей запис, його створили самі пропагандисти. Про випадки, які вони описують, не повідомляли в польській поліції, а МЗС України не звинувачувало уряд Польщі за ігнорування так званої «проблеми».
Скриншот публікації
Центр протидії дезінформації не створював такого відео і не публікував його на жодних своїх платформах.
Фейк озвучили голосом, згенерованим штучним інтелектом. В оригінальних відео ЦПД ми не знайшли схожих голосів. Разом із цим шрифт на фейковому записі відрізняється від того, який використовує ЦПД.
Зверху — кадр із запису, який поширюють росіяни; знизу — кадри з оригінальних відео ЦПД
Також підробку видає слово «конфлікт». Насправді ЦПД називає вторгнення рф війною, а не «конфліктом».
Крім того, ЦПД та надійні польські і українські медіа не повідомляли про те, що польські злочинні групи нелегально перевозили військовозобов’язаних чоловіків і заробили на цьому понад $500 млн. МЗС України теж не звинувачувало польську владу в ігноруванні так званої «проблеми».
Хоча у 2024 році були випадки затримань українців у Польщі, які сприяли незаконному перевезенню мігрантів на польсько-білоруському кордоні. Однак поліція не уточнила, чи серед мігрантів були українські військовозобов’язані, а також не зазначила, що серед організаторів ще були громадяни Польщі
Пропагандисти створили це відео, аби вкотре спекулювати на темі мобілізації, а щоб фейк звучав правдоподібніше, підробили стиль ЦПД та використали його логотип. Росіяни не вперше так роблять. Раніше ми спростовували подібні фейки, як-от про те, що в етері телеканалу «1+1» нібито показали сюжет про понад мільйон українських військовослужбовців, які начебто загинули чи зникли безвісти.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний