Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють розслідування польських журналістів, які нібито знайшли, як Зеленський відмиває кошти. За їхніми словами, на початку березня 2023 року на криптобиржах з’явилися заявки на купівлю біткоїнів на великі суми. Як заявляють автори посту, за такою «схемою» тільки Зеленський може відмивати кошти.
Жодних доказів існування такої статті, а отже і подібної «схеми» — немає. Скриншот статті, який вони використовують, не належить польським журналістам та розповідає про зовсім інше.
Скриншот допису
Автори телеграм-каналів посилаються на статтю польських журналістів, проте не називають її та не дають посилання. За пошуком по ключових словах та зворотним пошуком по фото з «підставними» криптогаманцями нам не вдалося знайти подібні статті від польських журналістів.
Стаття «Trading with the enemy», скриншот якої використали у телеграм-каналі разом з інформацією про відмивання коштів, належить Сеймуру Гершу — американському журналісту та публіцисту. У самій статті, опублікованій у блозі 12 квітня, йдеться про нібито відмивання коштів Зеленським, але не згадується про криптобіржі.
Матеріал є сумнівної якості. Зокрема, у статті Герш, посилаючись на власні анонімні джерела та суперечливі докази, стверджує, що українська влада купує пальне в росії та краде кошти, виділені Україні західними партнерами. Ці анонімні джерела — неназвані співробітники американської розвідки, неназваний «експерт із міжнародної торгівлі» — неможливо перевірити.
Крім того, інформація з відкритих джерел суперечить висновкам Герша. Західні країни не заявляли, що військова чи фінансова допомога Україні використовується не за призначенням. Наприклад, 29 березня 2023 року, до публікації Герша, генеральні інспектори Міністерства оборони США повідомили, що не виявили порушень із боку України щодо використання західної допомоги.
Сеймур Герш також відзначився поширенням теорій змови. Зокрема, він розповідав, що частину спецназу США нібито контролює організація «Opus Dei» (консервативна католицька організація), військові США доставили іранських терористів до Невади для навчання, а атака з використанням хімічної зброї в Сирії нібито була операцією під «фальшивим прапором». Автор звинуватив владу США у руйнуванні Північного потоку-2. Усі ці теорії мають слабку доказову базу.
Щодо України Герш також висловлювався. Він вказав, що було дурістю ставити на те, що «корумпована Україна переможе росію». Він безпідставно заявив, що в корупції в країни залучено багато американців. Також поширює думку, що НАТО та США не вигідно приймати Україну до Альянсу. Його вислови часто збігаються з тезами російської пропаганди.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний