ФЕЙК: Поляків примусово вакцинуватимуть від коронавірусу | VoxUkraine

ФЕЙК: Поляків примусово вакцинуватимуть від коронавірусу

29 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1065

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють статтю, у якій припускається, що поляків будуть вакцинувати від коронавірусу примусово. Автори доходять до такого висновку, вибірково цитуючи статтю польської газети Rzeczpospolita. Однак в оригінальному матеріали йдеться про те, чи взагалі можливо за законодавством Польщі та Європейського Союзу зробити вакцинацію примусовою. Експерти дають різні оцінки — деякі категорично стверджують, що без згоди людини це неможливо. 

Наприклад, у статті, перекладеній українською, цитата професора Варшавського університету Ришарда Піотровського наводиться неповністю. У коментарі для Rzeczpospolita він заявляє, що людину не можна змусити пройти лікування, зокрема вакцинацію.

На думку юриста Еви Рутковської, для того, аби провести примусову вакцинацію, взагалі необхідно приймати спеціальний акт та визначити права людей, що повинні будуть зробити щеплення. Однак, за її словами, поки не буде доведено, що вакцина абсолютно безпечна, процедура вакцинації має бути лише добровільною. В українському перекладі статті цю фразу перекручують: зазначається, що «фахівці стверджують, що наявні ліки не надто досліджені, мовляв, глибше їх дослідити немає часу». 

Польські журналісти натомість наводять експертний висновок професора Варшавського університету про те, що вакцину схвалять тільки у тому випадку, коли вона буде належним чином вивчена та випробувана. Відповідальність за будь-які побічні ефекти нестиме фармацевтичний концерн та Державне казначейство. 

Також юристи в коментарях для польського видання неодноразово посилаються на Конституцію Польщі, зазначаючи, що обов’язкову вакцинацію зможуть ввести, тільки якщо це не порушуватиме право свободи вибору людини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний