ФЕЙК: Поляки дають хабарі директорам шкіл, щоб їхні діти не навчалися з українськими дітьми

ФЕЙК: Поляки дають хабарі директорам шкіл, щоб їхні діти не навчалися з українськими дітьми

25 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
174

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, нібито опублікуване BBC News. У ролику йдеться про те, що поляки дають хабарі директорам шкіл, щоб їхні діти не вчилися в змішаних класах з українськими дітьми. Зокрема такі факти буцімто виявляли у Жешуві, Гданську та Катовіце. У ролику вказують, що до таких заходів поляки вдаються через низьку успішність та погану поведінку дітей з України й навіть крадіжки в класах.

Однак це фейк. ВВС не публікувало цей ролик, про факти отримання хабарів директорами шкіл не повідомляла місцева поліція чи медіа.

Скриншот допису

На сайті BBC News чи у соцмережах медіа немає цього матеріалу. У ролику не повідомили, звідки стало відомо про хабарництво в польських школах. Адже місцеві медіа Жешува, Гданська та Катовіце не писали про факти отримання хабарів директорами шкіл. Також про факти підкупу очільників навчальних закладів не повідомляла місцева поліція. У мережі також немає повідомлень про проблеми із прийняттям українських дітей у польських школах. Натомість інформацію про хабарі поширювали переважно російські акаунти.

Відео нібито виробництва ВВС почали публікувати 13 вересня, у школу діти пішли 2 вересня, оскільки 1 вересня було в неділю. Тобто ролик вийшов за менше, ніж два тижні після початку навчального року. Натомість у ньому йшлось, що українські діти мають низьку успішність. Це видається дещо дивним, адже 10 навчальних днів недостатньо, аби визначити успішність учнів.

Згідно з рішенням польського Уряду з 1 вересня 2024 року діти українських біженців мають інтегруватись до польської системи освіти. Відтак дошкільну підготовку та навчання вони мають проходити саме у польській школі. Дистанційно зможуть навчатися лише ті  учні, які у 2024/2025 навчальному році навчаються у випускному класі в українській школі. У разі відмови з червня 2025 року батьки перестануть отримувати виплати у розмірі понад 800 злотих, які уряд запровадив раніше для допомоги біженцям. Наразі таку допомогу отримують близько 218 тис. українських дітей у Польщі, з яких 155 тис. діти шкільного віку.

Також закон передбачає подовження терміну додаткового, безплатного вивчення польської мови для учнів-біженців з 24 до 36 місяців, запровадження можливості не складати екзамен у восьмому класі з польської мови тощо. 

У Міністерстві освіти Польщі вказували, що близько 80 тис. дітей з України будуть вчитися в польських школах із вересня 2024 року та припускали, що значна частина з них будуть учнями початкової школи. Рішення навчати українських дітей у польських школах підтримують також і поляки. Згідно з червневим опитуванням 82% поляків підтримували цю ідею. Також інше опитування за серпень показало, що 65,5% поляків вважають, що українські діти повинні вивчати в школі як польську мову та історію Польщі, так і українську мову та історію України. 28,8% респондентів заявили, що обов’язковим має бути лише вивчення польської мови та історії. 

Саме зобов’язання для українських дітей навчатись у польських школах могло «надихнути» фейкометів для створення дезінформації. У такий спосіб вони намагаються дискредитувати українських біженців. Раніше ми спростовували фейки, нібито українські біженці підпалили фармацевтичний склад у Польщі або підкинули голову свині у Берлінську мечеть.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний