ФЕЙК: Поляки вимагають в українських судах повернути квартири, втрачені за часів Другої світової війни

ФЕЙК: Поляки вимагають в українських судах повернути квартири, втрачені за часів Другої світової війни

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
412

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ поширюють інформацію, нібито поляки подали 1,5 тисячі позовів до українських судів із вимогами повернути втрачені квартири в Україні за часів Другої світової війни. У повідомленні посилаються на заяву польського активіста Конрада Ренкаса. Утім, це — фейк. 

Скриншот публікації

1 вересня 2022 року лідер польської партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський заявив, що Німеччина має виплатити репарації на суму $1,32 трлн за втрати Польщі під час Другої світової війни. У 1953 році владою в Польщі керували комуністи, які під тиском Радянського Союзу відмовилися від репарацій. Утім, у МЗС Німеччини наголосили, що їхня позиція з 1953 року незмінна, вони відмовляються виплачувати відшкодування.

На фоні цих заяв російські пропагандистські ЗМІ почали поширювати заяву польського політика, нібито поляки подали 1,5 тисячі заяв в українські суди, аби повернути втрачене ще за часів Радянського Союзу майно у Львові. Російські ЗМІ посилаються на заяву Конрада Ренкаса проросійському виданню «Страна». Він говорив, нібито права на українську власність можуть пред’явити близько 150 тисяч поляків. 

Видання «Страна» не раз поширювало російські дезінформаційні наративи, які ми фіксували у моніторингу проросійських ЗМІ. 20 серпня 2021 року РНБО запровадила санкції проти головного редактора видання «Страна» Ігоря Гужви за системну антиукраїнську пропаганду. 

До того ж у коментарі «Страні» польський журналіст Марчин Ковальчик наголошує, що наразі питання реституції, тобто повернення майна, неактуальне через війну в Україні.

Насправді у 2005 році Польща ухвалила закон з чіткою процедурою повернення та відшкодування полякам майна на тих територіях, які після 1939 року були у складі Радянського Союзу. Отже, згідно з законом від 2005 року, компенсацію за втрачене майно у Другій світовій війні виплачує польська держава.

Крім того, про повернення поляками свого майна в Україні Конрад Ренкас почав говорити ще у 2015 році. Конрад Ренкас створив організацію «Реституція кресів», від якої виступив із пропозицією повернути полякам майно, втрачене під час Другої світової війни. Також активіст працював заступником проросійської партії «Зміна». У 2020 році Конрад Ренкас заявив російському виданню, що промисловий потенціал України нібито розбирають між собою американці, німці та англійці. Він наголошує, що Україна повинна сплатити всі рахунки Польщі, тобто реституцію.

Інформацію про бажання поляків повернути втрачене майно спростували польські аналітики ще у 2016 році. Польський експерт Адам Лельонек з Центру досліджень «Польща-Україна» зазначив, що заяви проросійської партії у Польщі спрямовані викликати негативне ставлення українців до Євросоюзу. Мовляв, коли українці вступлять до ЄС, вони будуть зобов’язані повернути майно полякам, втрачене у Другій світовій війні. Однак Адам Лельонек наголосив, що немає жодних правових механізмів для повернення полякам нерухомості, втраченої за часів Радянського Союзу. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний