ФЕЙК: Поляки вивозять чорнозем із України фурами — відео

ФЕЙК: Поляки вивозять чорнозем із України фурами — відео

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1774

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито поляки вивозять чорнозем з України фурами. Так само, як німці під час Другої світової війни. Користувачі поширюють відео, змонтоване з  фрагментів зйомки забору землі та виду на дорогу з кабіни водія. У коментарях вказують, що першу частину зняли у Херсонській області, другу — на шляху до польського міста Мисловіце.

Утім, відео підробили. Немає жодних доказів, що поляки зараз вивозять чорнозем з України. А вивіз української землі німцями — радянський фейк.

Скриншот допису

Цей фейк вже спростували незалежні фактчекери із AFP Polska, польського відділення французької організації AFP fact checking. Спеціалісти AFP показали відео експертам із будівельної галузі, аби ідентифікувати процес забору землі. Польський будівельний інспектор Аркадіуш Ервінскі пояснив AFP, що це «роботи зі зняття верхнього шару ґрунту, які є першим етапом будь-якого будівництва». Роботи такого типу могли бути виконані для будівництва автомагістралі, складу чи іншого проєкту. 

Вони також виявили, що показана на відео нібито одна вантажівка, що везе чорнозем до Польщі, насправді — два різних автомобілі. 

Так, на цьому кадрі помітно логотип Scania на кермі водія. На запит фактчекерів координатор маркетингу та комунікацій компанії Scania підтвердив, що на кермі справді видно їхній логотип. 

Скриншот із відео, на якому помітно логотип Scania. Порівняння логотипу Scania із зображенням на кермі автомобіля

Однак автомобіль, у який навантажують землю, вироблений іншою компанією. Це самоскид, зовнішній вигляд якого нагадує вантажівки китайського виробника Shacman. Польські фактчекери звернулися по коментар до представника Shacman в Україні. «Так, однозначно, вантажівка, яку ми бачили в першій частині відео, це не Scania. Це Shacman (SHACMAN F2000 або SHACMAN F3000)», — відповів представник. Він також пояснив, що вантажівка Shacman відрізняється від Scania наявністю зовнішнього повітряного фільтру поруч із кабіною. Фільтр очищає повітря перед тим, як те потрапить до двигуна. Це підтвердили і у Scania Polska. 

Самоскид із відео (зліва) та самоскид Shacman (справа). Джерело: Specmashinery

Отже, на відео не одна вантажівка, що вивозить чорнозем із України до Польщі, а два різних автомобілі, жодним чином між собою не пов’язані.

Німці чорнозем з України у період Другої світової війни теж не вивозили, це радянський міф. У книзі Українського інституту національної пам’яті «Війна і міф. Невідома друга війна 1939-1945 років» згадується, що жодних доказів вивезення чорнозему німцями немає.  Цей міф — напластування дуже різнорідних справжніх історій, як-от вивіз до Німеччини сировини, продовольства та остарбайтерів, плани сільськогосподарської колонізації України німецькими бауерами тощо. Натомість в реальності нацисти вели дуже скрупульозний підрахунок награбованого майна  — і  в  жодному звіті земля як ресурс не вказується.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний