Beta

ФЕЙК: Потрібно припинити виплату пенсій, субсидій та інших сoцвиплaт, щoб нe бyлo дeфoлтy

27 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Із середини січня 2021 року у Facebook масово поширюють статті із заголовком: «Ми пoвинні припинити виплaтy пeнсiй, субсидій тa інших сoцвиплaт, щoб нe бyлo дeфoлтy»: депутат Ніна Южаніна»

Скриншот статті з сайту 1000ads.ru

 

Скриншот статті з сайту 0eb.ru 

 

Однак новина є застарілою та маніпулятивною

У тексті новини йде мова про заяву Южаніної від 24 квітня. Тоді у Верховній Раді було обговорення так званого “антиколомойського” законопроєкту. Ніна Южаніна, депутатка від фракції “Європейська Солідарність”, говорила про те, що якщо не прийняти цей закон, Україна може не отримати транш МВФ. У разі не отримання коштів від МВФ, Україна могла б опинитись на межі дефолту, а отже довелось скорочувати навіть захищені видатки бюджету, тобто, соціальні виплати.  

Утім, новини поширювали з 10-го січня 2021 року. Тому заголовки цих новин – маніпулятивні і вже не відповідають дійсності. 

Як перевірити дату новини?

У найбільш поширеній версії статті із сайту 0eb.ru не вказана дата публікації. І хоча це ускладнює перевірку новини на актуальність, все ж визначити дату опублікування тексту на сайті цілком можливо. 

Для цього треба натиснути на будь-якому місці тексту новини на праву кнопку миші і обрати варіант “Переглянути код сторінки”. Далі за допомогою комбінації Ctrl+F (комбінація для пошуку на сторінці) можна знайти дату публікації та зміни сторінки за словом “date”. Зі скриншоту видно, що дата публікації – 21 січня 2021 року. 

Скриншот коду сторінки з датою публікації

 

У той же час у інших версіях цієї статті дата публікації вказана – це 10 січня 2021 року (що тим не менш не робить новину більш актуальною).

Скриншот статті з сайту Ukpaina.com

 

Про 5-кроковий алгоритм перевірки новин VoxCheck пояснював у короткому відео. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний