Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео із довідкою про смерть військовослужбовця та заявляють, що документ надрукували на рекламній листівці. Як доказ користувач показує, що на зворотній стороні розмістили рекламу онлайн-сервісів та магазинів із промокодом для отримання «знижки».
Це — фейк, адже у документі є декілька помилок, зокрема несправжня печатка.
Скриншот допису
На підробку документа вказує одразу декілька помилок. У повідомленні про смерть військового вказують тільки вулицю та будинок, а от номера квартири немає. Також неправильно написали місто «Днипро» (правильно — місто «Дніпро»).
Крім того, за допомогою номеру на печатці (12345678) ми знайшли такий же штамп на сайті з виготовлення печаток для військових частин. Однак ми не виявили жодної військової частини із номером «А290», який вказують на штампі.
Печатка, яку використали на підробленому документі. Джерело: сайт із виготовлення штампів
В Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міноборони України зазначено, що оповіщення про загиблих складається з двох примірників. Це стосується не лише загиблих, а й зниклих безвісти, захоплених у полон або інтернованих військовослужбовців. У разі смерті військовослужбовця перший примірник надсилають до районного ТЦК та СП за місцем проживання членів сім’ї або близьких родичів загиблого. Другий примірник від командира військової частини зберігають безпосередньо у частині. В Інструкції наголошують, що надсилати сповіщення командира військової частини сім’ї або близьким родичам військовослужбовця заборонено.
В іншій Інструкції про організацію поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби додають, що військовий комісар зобов’язаний особисто (бажано в присутності лікаря) сповістити близьких родичів загиблого. А довідку, яку поширюють користувачі, військовий комісар передає вже після сповіщення про смерть. Зокрема разом із довідкою комісар розповідає родичам щодо їхніх пільг та пояснює порядок стосовно призначення пенсії сім’ї загиблого військовослужбовця.
Також ми знайшли оригінальний макет сповіщення про загибель військового. На підробці зробили одрук та вжили зайвий прийменник «клопотання про для призначення пенсії» (в оригіналі — «про призначення пенсії»). Також в оригіналі правильно буде «призначення пенсії (допомоги) та надання пільг, установлених законодавством України». Тоді як на підробленому документі пишуть «призначення пенсії (допомоги) відповідно до законодавства України».
Оригінал сповіщення про смерть військового. Джерело: сайт Верховної Ради України
Також у дописі стверджують, що довідку про смерть надрукували на рекламному банері. Під кожною пропозицією є промокод «нащиті2873», при введенні якого ви нібито отримуєте «знижку». Тож ми вирішили перевірити, чи справжній промокод на прикладі ресторану «Сушия». Ми зателефонували за одним із номерів, вказаних на офіційному сайті. Утім, оператор повідомила, що такого промокоду не існує. До того ж промокод має складатися лише з 13 цифр, а не слів.
Скриншот публікації
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний