ФЕЙК: Прем’єр-міністр Австралії засудив антисемітську політику засновників ООН

ФЕЙК: Прем’єр-міністр Австралії засудив антисемітську політику засновників ООН

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
334

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють заяву, з якою нібито виступив прем’єр-міністр Австралії. Під час промови політик зазначив, що:

  • ООН не може визначати світовий порядок, оскільки її створила коаліція (США, СРСР, Франція, Німеччина, Велика Британія), що організувала винищення євреїв у 1933-1945 роках.
  • Рішення про Голокост ці країни приймали на Евіанській конференції та таємних нарадах.
  • Ці країни створили ООН та UNRWA (Близькосхідне агентство ООН для допомоги палестинським біженцям і організації робіт) для того, щоб продовжувати дискримінацію євреїв та створити штучний народ (палестинців).
  • Над західним світом нависла ісламська загроза Третьої світової війни, тому країнам Європи, Америки необхідно об’єднатися навколо Австралії та Японії.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Однак жоден із прем’єр-міністрів Австралії не виступав з подібною заявою. Крім того, зміст самої заяви протирічить історичним даним. 

Джерело цитати

Допис із заявою австралійського прем’єр-міністра поширюють у Facebook щонайменше з 2015 року. Без змін її публікують і в 2020, 2021 роках. За цей період (2015-2021) в Австралії на посаді прем’єр-міністра перебували: Тоні Ебботт (2013-2015), Малкольм Тернбулл (2015-2018), Скотт Моррісон (2018-донині).

Переважно у дописах не уточнюють, якого саме прем’єр-міністра мають на увазі. Водночас у деяких постах та сайтах вказують, що це нібито слова Кевіна Радда, колишнього прем’єр-міністра Австралії (2007-2010, 2013), та розміщують його фото разом з текстом заяви.

Фото Кевіна Радда, яке поширюють разом із заявою

Ба більше, у цих же повідомленнях Кевіну Радду приписують ісламофобські висловлювання, в яких той закликає мусульман прийняти австралійські цінності або залишити країну. VoxCheck раніше спростовував фейк про цю “заяву” прем’єр-міністра Австралії, але тоді це висловлювання приписували Джулії Гіллард, прем’єр-міністру в 2010-2013 роках.

У відкритих джерелах (урядові ресурси, достовірні ЗМІ) немає подібної заяви ні Кевіна Радда, ні інших прем’єр-міністрів Австралії. Якби політик високого рівня дійсно виступив з такою промовою, про це обов’язково написали би як в австралійських, так і у світових медіа. 

Зміст заяви

Зміст самої заяви не відповідає дійсності. По-перше, США, СРСР, Франція, Велика Британія не перебували в одній коаліції з Німеччиною. Навпаки, ці чотири країни разом з іншими (зазвичай до цього переліку додають ще Китай, оскільки потім всі 5 країн стали постійними членами Ради Безпеки ООН) знаходилися в антигітлерівській коаліції проти Німеччини та її союзників.

По-друге, Німеччина не є країною-засновницею ООН. ООН створили в 1945 році за результатами Сан-Франциської конференції. Засновниками ООН вважають 51 країну, які підписали Статут ООН у тому ж році. Натомість обидві Німеччини (ФРН та НДР) стали членами ООН лише в 1973 році.

По-третє, відповідальність за Голокост несуть нацистська Німеччина та її союзники, а не члени антигітлерівської коаліції. Докази злочинів нацистів добре задокументовані та не підлягають сумніву.

Евіанську конференцію, яку згадують користувачі Facebook, провели 32 країни, серед яких були США, Велика Британія, Франція (Німеччина та СРСР не були присутні), у 1938 році для вирішення проблеми єврейських біженців у Європі. Члени конференції відмовилися збільшувати імміграційні квоти для євреїв, однак створили Міжурядовий комітет з проблеми біженців, що мав полегшити міграцію євреїв з нацистської Німеччини. Після “Кришталевої ночі” у листопаді 1938 року, масового терору проти євреїв у Німеччині, деякі учасники конференції погодилися прийняти нових єврейських біженців.

Логічні помилки в заяві

Малоймовірно, що будь-який високопосадовець Австралії міг виступити з подібною заявою. Адже зміст заяви протирічить засадам австралійської зовнішньої політики. Наприклад, автор заяви засуджує коаліцію держав, що створили ООН та саму ідею ООН. Однак Австралія теж була членом антигітлерівської коаліції та стала країною-засновницею ООН. Крім того, Австралія була учасницею Евіанської конференції. Таким чином, звинувачуючи союзників у проведенні геноциду євреїв, автор заяви тим самим звинувачує в цьому саму Австралію.

Друге важливе протиріччя — критика власних союзників. Якщо СРСР був ситуативним союзником для Австралії під час Другої світової війни, то США та Велика Британія досі залишаються головними політичними, економічними, безпековими партнерами Австралії. Звинувачення в проведенні Голокосту обернулися би для Австралії дипломатичним скандалом та значним погіршенням відносин.

Нарешті, автор заяви засуджує створення UNRWA та захист інтересів палестинського народу. Однак Австралія послідовно підтримує UNRWA та надає гуманітарну допомогу палестинцям (приклади тут і тут). Хоча Австралія не визнає Палестинську державу, вона відстоює ідею співіснування двох держав після вирішення арабо-ізраїльського конфлікту — Ізраїлю та майбутньої Палестини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний