ФЕЙК: Продукти харчування та інші рідини мають позитивний результат тесту на COVID-19 | VoxUkraine

ФЕЙК: Продукти харчування та інші рідини мають позитивний результат тесту на COVID-19

25 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
1545

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на яких демонструють начебто процес тестування продуктів харчування на антигени COVID-19. Наприкінці відео тести показують позитивний результат.

Скриншоти дописів

 

Однак, на відео тест роблять із порушенням інструкції та використовують продукти харчування замість біологічного матеріалу людини.

Зустрічаючи відео подібного характеру, радимо звертати увагу на декілька факторів.

По-перше, зверніть увагу на те, який матеріал беруть на виявлення COVID-19. Не можна запевняти про позитивний результат тесту на новий коронавірус, якщо на відео не відображено процес збору біологічного матеріалу людини чи в описі до нього немає посилань на джерела з високим рівнем фактологічного викладу інформації. Тест на антигени оптимізований для реакції саме на ph людини, а не на ph будь-яких інших речовин, у тому числі і продуктів харчування. Виявлення позитивного результату при тестуванні продуктів харчування чи інших речовин на COVID-19 не свідчить про те, що тести фальшиві. 

По-друге, впевніться, що автор відео дотримався інструкції щодо використання тесту. Період часу для прояву результатів залежить від характеристик тесту, зазвичай процес займає від 10 до 30 хвилин. 

Раніше VoxCheck пояснював, чому яблучний сік, ківі та Coca-Cola показали позитивний тест на коронавірус. Популярними є дописи, де на COVID-19 тестують пиво. Автор відео використовує тест на антигени Panbio ™ COVID-19 Ag Rapid Test Device. За 2 хвилини тест відображає позитивний результат. 

Скриншот допису

 

Як і у випадках з соком та ківі, автор відео про тестування пива на COVID-19 під час проведення тесту порушує інструкцію.

У випадках з тестуванням яблучного соку та ківі ми не знали, який це саме тест — чи був він затверджений для використання та продажу, хто його виробник та які в нього показники чутливості та специфічності (відповідають за точність тесту). Пульмонолог та координатор кризового центру COVID-19 португальського Ордену лікарів Філіпе Фрос пояснив, що як для тесту на антитіла на відео продемонстровано дуже швидкий результат, тоді як насправді процес займає 10-30 хв. 

На відео щодо тестування пива на COVID-19 вже вказана назва тесту на антиген – Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test Device. В інструкції до використання тесту зазначено, що він відображає результати через 15 хвилин. Автор ж відео про тестування пива продемонстрував результат через 2 хвилини – це свідчить про порушення інструкції. 
У коментарі для польського видання Na:Temat вірусолог Томаш Дзецентковський зазначив, що на результат тесту на антигени впливає рівень кислотності ph речовини, яку на відео додали на тест. Для пива рівень кислотності становить приблизно 4, а для слини та слизових оболонок людини — 6,8-7,4. І тест оптимізований для реакції на ph людини, тому й міг видати хибний результат.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний