ФЕЙК: Пункти незламності стали платними

ФЕЙК: Пункти незламності стали платними

6 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
665

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото інформацію, нібито пункти незламності стали платними. Так, автори допису додають оголошення, в якому вказано, мовляв, ці кошти підуть на утримання пунктів. Також в об’яві зазначені ціни за користування пунктом: перебування у пункті 1 год — 50 грн за дорослого і 30 грн за дитину, зарядити телефон — 15 грн, зарядити ноутбук — 20 грн, підігріти чайник — 5 грн.

Утім, оголошення фейкове. На це вказують кілька деталей.

Скриншот повідомлення

Фото оголошення, яке поширили у мережі, — це скриншот інстаграм-сторіз, яка зникає впродовж 24 годин. Тому першоджерело оголошення нам знайти не вдалося. 29 грудня скриншот опублікував телеграм-канал «Осташко! Важное», після чого світлину почали поширювати інші російські медіа.

Логотип пункту незламності, під яким розміщене оголошення, підроблений. Адже на кожному логотипі пункту після заголовку «Пункт незламності» написано «тут є» та перелік опцій, як от тепло, світло тощо. У той час як на логотипі на скриншоті фраза «тут є» пропущена.

Скриншот оригінального логотипу пункту незламності; 2. Фото, яке поширюють у мережі

До того ж файл від торгової марки Berlingo, в який вкладено це оголошення, виготовляють в росії. Товари від цього виробника могли бути у продажу раніше в Україні, однак наразі нам не вдалося знайти файли Berlingo в українських інтернет-магазинах зараз. Це може вказувати на те, що фото зробили не в Україні.

Скриншот повідомлення

Окрім цього, у тексті оголошення є кілька граматичних та стилістичних помилок:

  • як сполучник вжили російську літеру «и» замість «і» у фразі «дорослий и 30 гривень»;
  • неправильно провідміняли слова «телефону» та «ноутбуку», у родовому відмінку вони мають закінчення «а»;
  • написано «серДце» замість «серЦе»;
  • «важкий груз на серці» — це вислів, перекладений із російської мови.

На офіційному сайті зазначено, що пункти незламності є безкоштовними та цілодобовими. У пунктах, які облаштовують приватні підприємці, зарядка пристроїв також є безкоштовною опцією. Інші послуги можуть бути платними на розсуд власників. Про встановлення ціни за вхід у пункт обігріву уряд не повідомляв.

Раніше ми спростовували інформацію, нібито українська влада використовує пункти незламності як «живі щити».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний