Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють відео, на якому апарат для радіочастотної ідентифікації (RFID — з англ. Radio Frequency IDentification) активно реагує на місце, куди вводять вакцину. Це, на думку автора, доводить високий рівень електромагнітності вакцини та наявність у ній чипу.
Утім, це хибна думка. Реакція пристрою не доводить, що у вакцині є чип або його замінник у вигляді наночастинок важких металів. Це також не підтверджує високий рівень електромагнітного випромінювання вакцини та її шкідливість для організму. До того ж на подібних відео не видно, що знаходиться навколо руки людини на відео, особливо під рукою. Тому так само ми не можемо бути впевнені, що прилад реагує на «щось у руці». Більше того, немає доказів, що люди на відео справді вакциновані проти COVID-19.
Цей фейк раніше вже спростовували іноземні незалежні фактчекери з Reuters.
RFID-зчитувач — пристрій для зчитування та розпізнавання RFID-технологій (технологій передачі даних за допомогою радіочастотних хвиль). Вперше був застосований під час Другої світової війни для розпізнавання ворожих літаків. Сьогодні слугує інструментом ідентифікації. За його допомогою вестежують інвентар й активи. Головною перевагою є можливість працювати на відстані, яка, залежно від пристрою, може сягати 20 м. Детальніше про технологію RFID ми писали тут.
Оригінальне відео поширив користувач Jim_Crenshaw на платформі BitChute. У своєму профілі він публікує фейки про пандемію COVID-19 та теорії змов.
Електромагнітні поля — це невидимимі ділянки енергії, які часто можуть називати випромінюванням. Джерелами такої енергії є сонячне світло, бездротові мережі, мікрохвильові печі тощо. Електромагнітні поля бувають двох типів. Перший тип називається неіонізуючим. Це низькорівневе випромінювання, яке є цілком безпечним для здоров’я. Другий тип — іонізуюче, яке має високий рівень випромінювання та може завдати шкоди людським клітинам та ДНК.
ВООЗ зазначає, що людина постійно піддається електромагнітному випромінюванню у повсякденному житті та побуті. Високий рівень випромінювання може бути шкідливим для здоров’я, але низькорівневі поля не становлять небезпеки.
Раніше ми вже спростовували твердження про наночастинки-чипи у вакцинах.
Фейки про електромагнітність вакцин виникають через наявність у складі ад’ювантів, а саме ад’ювантів алюмінію та тіомерсалу (ртутної сполуки). Ад’юванти безпечні для організму, VoxCheck детально роз’яснював їхню дію тут.
У вакцинах від COVID-19, затверджених ЄС та США, немає ад’юванту алюмінію. Російська Sputnik V ад’юванту алюмінію також не містить. У китайських вакцинах від компанії Sinovac та Sinopharm, індійській Covaxin та російській EpiVacCorona є сіль алюмінію (гідроксид алюмінію). Але наявність ад’ювантів алюмінію у вакцинах не означає, що вони небезпечні.
У вакцинах, затверджених США та ЄС, також не міститься тіомерсал. У загальній практиці використання подібних інгредієнтів у вакцинах не перевищує безпечну дозу та не становить небезпеку для здоров’я.
Раніше Voxcheck вже спростовував інформацію про наявність у вакцинах важких металів.
Також вакцини можуть мати у складі електромагнітні молекули HLA-II та TCR. Вони можуть застосовуватись для підвищення ефективності вакцини та не несуть шкоду організму. Їхнє використання у виробництві вакцин не є поширеним. Окрім того, подібних інгредієнтів у складі вакцин від COVID-19, затверджених США та ЄС, не міститься.
Також експерти Бюро охорони здоров’я Meedan прокоментували, що жоден з інгредієнтів вакцин від COVID-19, затверджених США та ЄС, не становить небезпеки високорівневого електромагнітного випромінювання.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний