ФЕЙК: Ріші Сунак лайкав дописи, у яких закликали до насильства проти англійців — BBC

ФЕЙК: Ріші Сунак лайкав дописи, у яких закликали до насильства проти англійців — BBC

21 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
156

Перевірка фейків у рамках парнерства з Meta

У мережі поширюють відео з нібито тікток-сторінки BBC News. У ньому йдеться, що експрем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак зі своєї сторінки в інстаграмі ставив лайки під дописами ісламістів, що закликали до насильства проти англійців під час антиіммігрантських протестів у країні. Через чотири години він буцімто прибрав їх. Експерт із соцмереж Ерік Кволмен підтвердив, що Сунак лайкнув дописи невипадково: «Зникнення лайків свідчить про те, що людина навмисно їх прибрала».

Однак це фейк. BBC чи інші авторитетні міжнародні медіа не публікували це відео, цитата Еріка Кволмена також вигадана. У ролику, який поширили, не показали зміст постів, під якими Ріші Сунак нібито ставив лайки. 

Скриншот допису

Антиіммігрантські протести у Великій Британії розпочались 29 липня, після вбивства трьох дітей у місті Саутпорт. Низка проросійських та праворадикальних медіа і політиків звинуватили у злочині нібито ісламського мігранта Алі Аль-Шакаті. Пізніше поліція оприлюднила інформацію про справжнього підозрюваного, якого одразу затримали. Ним виявився 17-річний Аксель Муганва Рудакубан, який народився в Кардіффі, Велика Британія. Його батьки походять з Руанди, де поширене християнство, а не іслам. За словами поліції, напад не був пов’язаний з тероризмом. Попри це, антиіммігрантські протести поширились по всій країні, вони охопили більше десятка міст, зокрема Лондон, Манчестер, Ліверпуль, Бристоль, Белфаст тощо.

Хвиля насильства пов’язана з тим, що тема міграції була центральною протягом парламентських виборів у Великій Британії у липні 2024 року. Оскільки щороку до країни прибувають тисячі нелегальних мігрантів, перетинаючи Ла-Манш на надувних човнах. За вісім місяців 2024 року до Великої Британії прибуло близько 18,5 тис. особі, у той час, як за весь 2023 рік їх налічувалось близько 29,4 тис.

Під час передвиборчої кампанії Ріші Сунак пообіцяв депортувати іммігрантів до Руанди. Натомість нинішній прем’єр-міністр Кейр Стармер скасував це рішення та пообіцяв скоротити імміграцію, співпрацюючи з іншими європейськими країнами.

У відео, яке поширили, вказана дата публікації 5 серпня. У цей день на своїй сторінці у тіктоці медіа опублікувало кілька відео, які стосувались антиіммігрантських протестів, але у них не згадували про Ріші Сунака. Також за ключовими словами нам не вдалось знайти цю інформацію на сайті. Зазвичай у відео BBC наявний спікер або закадровий голос, натомість у ролику, який поширили у мережі, є лише музика.   

Водночас у ролику не показали зміст постів, під якими Ріші Сунак нібито ставив лайки, під дописами також немає підписів, тож немає підтвердження, що у них закликали до насильства проти англійців. 4 серпня експрем’єр-міністр Великої Британії відреагував на заворушення, які охопили країну. На своїй сторінці у Х він заявив, що жорстокій і кримінальній поведінці протестувальників немає місця в британському суспільстві. «Ми повністю підтримуємо поліцію в її прагненні швидко розібратися з цими злочинцями, і вони повинні відповісти за всією суворістю закону», написав Сунак.

Про те, що Ріші Сунак ставив лайки під дописами, які закликали до насильства, не повідомляли авторитетні міжнародні видання. Також пошук за «цитатою» Еріка Кволмена не дав результатів. Він не публікував у своїх соцмережах пости, у яких би згадував Сунака.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний