ФЕЙК: «Росія не є ворогом Європи» — звернення путіна на хорватському телеканалі

ФЕЙК: «Росія не є ворогом Європи» — звернення путіна на хорватському телеканалі

14 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
40

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють інформацію, нібито путін звернувся до європейців з промовою в етері хорватського каналу 4. У ній він запевнив, що росія не загрожує Європі: «Що зробила вам Росія, що ви так ненавидите її? 

Росія вам не ворог. Ваші справжні вороги це ваші лідери, ті, хто веде вас». 

Утім, це фейк. Путін не виголошував таку промову, і його не запрошували на хорватський канал. 

Скриншот допису

Найімовірніше, під назвою «канал 4» мали на увазі хорватський телеканал HRT 4. Однак на його сайті немає жодного записаного інтерв’ю чи виступу путіна, цей канал ніколи не запрошував його до себе в етер. Він лише висвітлював новини російсько-української війни, як і будь-який інший новинний ресурс.  

У жодному надійному медіа немає згадок про цей виступ, хоча він неодмінно викликав би резонанс серед європейців і, вірогідно, реакцію лідерів країн ЄС. Проте таку заяву поширюють лише користувачі соцмереж. 

Крім того, цю промову не публікували на сайті кремля. Зазвичай, коли путін хоче донести якесь послання до широкої аудиторії, його звернення спочатку записують, а потім централізовано транслюють через підконтрольні кремлю пропагандистські ресурси, звідки поширюються далі.  

Тези, нібито озвучені у промові, набір фейків та маніпуляцій, які важко сприймати серйозно. Фраза, начебто росія ніколи не була і не буде ворогом Європи, спростовується тим, що рф вже веде проти європейських країн гібридну війну, вдаючись до кібератак, дезінформаційних кампаній, втручання у вибори та політичних вбивств на їхній території. А твердження про відсутність територіальних претензій через те, що у рф і так багато ресурсів, прямо суперечить окупації росією частини територій Грузії, Молдови та України.  

Згадка про «20 мільйонів жертв СРСР для того, щоб позбавитись від нацистів», є маніпуляцією, яку росія використовує для монополізації перемоги. По-перше, частина цих втрат це мирне населення, зокрема загибле через злочини самого радянського режиму. По-друге, ця цифра включає жертви всіх народів СРСР, а не лише росіян, при цьому кремль систематично применшує внесок інших націй у перемогу. Під час Другої світової війни загинуло від 8 до 10 млн українців. Є ще песимістичніші оцінки, що населення Української РСР з червня 1941 року до січня 1945 року скоротилося на близько 13,5-14,3 млн осіб. По-третє, цей наратив ігнорує попередню співпрацю СРСР з нацистською Німеччиною (Пакт Молотова-Ріббентропа), яка фактично розв’язала руки Гітлеру для початку війни в Європі. 

До того ж незрозуміло, чому у дописі написали цифру 20 млн жертв — це застарілі дані часів СРСР. Згідно зі статистикою 1990-х, загальні втрати СРСР у Другій світовій — 26,6 млн осіб. Саме на ці дані довгий час посилалися російські посадовці. Зокрема, путін під час зустрічі з лідером КНР Сі Цзіньпінем напередодні цьогорічного параду вказав, що загинуло 27 млн.  

Заява допомогу росії для Європи під час COVID-19 теж є викривленням фактів. Хоча певна допомога мала місце, вона часто мала демонстративний і пропагандистський характер, а її ефективність ставили під сумнів.  

Яскравим свідченням цього є так звана «допомога» Італії навесні 2020 року. Тоді рф направила колону військової техніки, яка здійснила показовий 600-кілометровий марш до провінції Бергамо одного з епіцентрів пандемії. Однак, як з’ясувалося, основною задачею російських «фахівців» була дезінфекція місцевих будинків для літніх людей, а не безпосередня допомога хворим. Щобільше, італійське видання La Stampa, посилаючись на джерела в Генштабі Італії, повідомило, що близько 80% надісланих Росією матеріалів були «абсолютно марними або малокорисними». Занепокоєння викликав і той факт, що гуманітарну місію виконували переважно російські військові, а не цивільні медики, що дало підстави підозрювати, що уся операція прикриття для розвідників. 

І, врешті, спроба переконати європейців, що їхні «справжні вороги це їхні лідери», є класичним пропагандистським прийомом. Його мета посіяти недовіру до демократично обраних урядів, створити внутрішній розкол у європейських суспільствах та відвести увагу від деструктивних дій самої росії.  

Раніше ми спростували фейкове опитування, нібито 71% французів хотіли б, щоб путін був їхнім президентом. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний