ФЕЙК: росія не завдавала удару ракетою по будинку в Дніпрі, це був вибух газу

ФЕЙК: росія не завдавала удару ракетою по будинку в Дніпрі, це був вибух газу

31 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
504

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа пишуть, нібито збройні сили росії не завдавали удару по житловому будинку в Дніпрі 14 січня. А вибух нібито спричинив вибух газу, який став результатом роботи сил української ППО. Вони пишуть, що українська ППО не змогла поцілити в російську ракету, яка насправді була націлена на військовий об’єкт з технікою неподалік.

Це — фейк. Відповідальність за удар по житловому будинку в Дніпрі несе росія, а неподалік не було жодних значимих військових об’єктів.  

14 січня голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко повідомив, що російська ракета влучила в будинок у Дніпрі. Пізніше стало відомо, що внаслідок удару загинуло 46 людей (з них 6 дітей), 80 було поранено, 9 зникли безвісти. Голова обласної ради Микола Лукашук заявив, що Дніпро зазнав удару російської надзвукової крилатої ракети Х-22. Її випустили з дальнього бомбардувальника Ту-22м3. У СБУ теж повідомили, що після огляду місця влучення встановили, що удару завдали російською Х-22. Служба також ідентифікувала військових рф, причетних до удару. 

Аналітики Conflict Intelligence Team (CIT) розглянули обидві версії того, що спричинило удар: повідомлення української влади про пряме влучання російської Х-22 і заяву ексрадника Офісу президента Олексія Арестовича про те, що ракету збив український комплекс ППО. І дійшли до висновку, що відповідальність за трагедію у будь-якому випадку несе росія. 

CIT вказують, що єдине джерело версії Арестовича — неназвана людина з сил ППО, яка нібито чула поруч із місцем вибуху два «хлопки». Утім, у міських умовах це цілком могло бути відбите відлуння, вибух від прольоту надзвукової ракети, робота ППО по іншій цілі чи тощо. У CIT не вважають це серйозним доказом. Пізніше Олексій Арестович написав заяву на звільнення, вказавши, що припустився «принципової помилки». 

Крім цього, Командування Повітряних сил ЗСУ заперечило, що українські військові мають засоби, здатні збивати ракети Х-22. Оцінки аналітиків розходяться: експерт ВВС з питань озброєння твердить, що сили української ППО не могли збити ракету Х-22. Аналітики CIT вказують, що це можливо зробити з комплексів «Бук» і С-300П, хоча це дуже складне завдання: екіпаж повинен швидко встигнути помітити об’єкт, націлитися на нього і вистрілити за надкороткий час.

На відеозаписах з місця влучення не видно та не чутно перехоплення ракети, а звук чутно лише один — при влучанні в будинок. У CIT вказують, що ракета Х-22 не змінювала траєкторії, тому під питанням, що було справжньою ціллю ракети. У радіусі кількох сотень метрів немає значимих воєнних чи енергетичних об’єктів, а найближча важлива ціль — Придніпровська ТЕС — розташована за 4 км від будинку, в який поцілила ракета. Аналітики припускають, що, найімовірніше, ракета була з дефектом, тому настільки відхилилася від заданої траєкторії. Або ж для удару використали застарілі координати, як уже бувало за час повномасштабного вторгнення. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний