ФЕЙК: росія знищила всю хімічну зброю у 2017 році

ФЕЙК: росія знищила всю хімічну зброю у 2017 році

31 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
1055

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У вересні 2022 року російські медіа повідомили, що минуло 5 років від дня повного знищення запасів хімічної зброї у росії. Мовляв, недалеко від удмуртського міста Кізнер було знищено «останній хімічний снаряд і остання крапля його спорядження — бойової отруйної речовини Vx»

Утім, це неправда. Це були лише залишки заявлених запасів, росія продовжувала застосовувати хімічну зброю після 2017 року.
У жовтні 2017 року в Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) справді підтвердили повне знищення 39 967 метричних тонн російської хімічної зброї. Росія оголосила про арсенал із 39 967 метричних тонн хімічних речовин, включаючи люїзит, іприт, фосген, зарин, зоман і VX, коли вона підписала Конвенцію про заборону хімзброї у 1993 році. Тоді ж, у 2017 році, повідомили, що у Кізнері офіційно завершив роботу останній з семи об’єктів зі знищення хімзброї у рф.

Конвенція про заборону хімічної зброї (КХЗ) — це багатосторонній договір, який забороняє хімічну зброю та вимагає її знищення протягом визначеного періоду часу. Імплементацією Конвенції займається Організація із заборони хімічної зброї. КХЗ підписали 193 країни, серед них — США, Україна, росія. 

Проте, як зазначає проєкт Європейської служби зовнішньополітичної діяльності EUvsDisinfo, росія має ще незадекларовані запаси. Військові лабораторії, які виробляли нервово-паралітичні речовини, такі як «Новачок» і зарин, продовжують функціонувати, а російським науковцям дозволили продовжувати дослідження нових видів зброї згідно з лазівкою в договорі, яка дозволяє виробництво невеликих кількостей хімічної зброї для оборонних цілей, наприклад, калібрування обладнання для виявлення.

Це щонайменше доводить той факт, що росія досі продовжує застосовувати хімічну зброю. Доведено щонайменше три випадки: отруєння «Новачком» колишнього офіцера ГУР розвідки Сергія Скрипаля, російського опозиціонера Олексія Навального та болгарського торговця зброєю Еміліана Гебрева. Атаки на Скрипаля та Навального відбулися вже після 2017 року, коли росія вже нібито не мусила мати хімічної зброї, і призвели до запровадження санкцій проти російських посадовців та органів.

Крім цього, росія може бути причетною до масових хімічних атак у містах Сирії. Сирійський уряд і пов’язані з ним сили здійснили щонайменше 300 атак із застосуванням хімічної зброї. 98% атак забезпечили військові та союзні сили Башара аль-Асада, зокрема підрозділ «Сили тигра», яких підтримує росія.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний