ФЕЙК: Розпорядження Київської ОВА про перейменування вулиці Героїв Севастополя на вулицю Марка Рютте

ФЕЙК: Розпорядження Київської ОВА про перейменування вулиці Героїв Севастополя на вулицю Марка Рютте

22 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
111

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють розпорядження №267, нібито видане Київською обласною державною адміністрацією (КОДА). У ньому йдеться про перейменування вулиці Героїв Севастополя на честь нового генсека НАТО Марка Рютте. Мовляв, це рішення необхідне «для утримання допомоги від міжнародних партнерів».

Утім, це фейк. Київська ОВА не публікувала цей документ, у ньому наявні численні неточності. У лютому 2024 року вулицю Героїв Севастополя вже перейменували на вулицю Академіка Шалімова. 

Скриншот допису

Документ, який поширили у мережі, нібито підписали 7 жовтня, але на сайті Київської ОВА останнє розпорядження датується 13 вересня 2024 року. На момент написання цього матеріалу останнє розпорядження із заголовком «Про перейменування об’єктів топоніміки у населених пунктах Київської області» ухвалювали ще у 2016 році. До того ж розпорядження №267 не підписували у 2024 році.

У документі, який поширили, є численні неточності. По-перше, вулиця Героїв Севастополя знаходиться у Києві, тож дивно, що розпорядження про перейменування підписав голова Київської обласної держадміністрації. Насправді таке рішення мала б ухвалювати Київська міськрада, тоді як КОВА відповідає за перейменування топонімів у Київській області. По-друге, 29 лютого 2024 року Київська міськрада вже підтримала рішення про перейменування вулиці Героїв Севастополя на вулицю Академіка Шалімова. 

Київська міськрада у документах про перейменування зазвичай вказує наступні закони, згідно з якими вирішили змінити назву топоніма: «Про місцеві державні адміністрації», «Про засудження комуністичного та соціал-націоналістичного режимів», «Про присвоєння юр- і фізособам імен (псевдонімів) фізосіб, ювілейних та святкових дат», «Про особливості перейменування об’єктів міського підпорядкування» тощо. Натомість у підробному документі вказані не вказані всі відповідні закони.

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ, який передбачав створення військових адміністрацій. Відтак голови обласних держадміністрацій (ОДА) стали начальниками обласних військових адміністрацій (ОВА). Так виникла Київська обласна військова адміністрація. Відтоді у шапці документів Київської ОВА зазначають назву обох відомств — ОВА і ОДА. Натомість у документі, який поширили пропагандисти, вказано лише ОДА. 

У словосполученні «для утримання допомоги» припустились граматичної помилки. Адже «утримання» не означає «надання», а в контексті документа йшлося саме про перейменування вулиці для отримання допомоги від партнерів.

У підробному документі навпроти прізвища керівника Київської ОВА вказали «Голова адміністрації», натомість в оригінальних документах відомства вказують «Начальник». У справжньому документі також ім’я очільника відомства прописують повністю — Руслан Кравченко, натомість у фальшивому розпорядженні вказані його ініціали та прізвище — Р. А. Кравченко. До того ж фейкомети використали звичайні лапки замість кутових, які зазвичай вживають у текстах Київської міськради та Київської ОВА.

Вгорі — документ, який поширили пропагандисти; внизу — розпорядження Київської ОВА від 23 липня 2024 року

Окрім цього, підпис начальника Київської ОВА Руслана Кравчука, який стоїть на фейковому документі, могли скопіювати з одного з підписаних розпоряджень.

Вгорі — документ, який поширили пропагандисти; внизу — підпис начальника Київської ОВА Кравченка на розпорядженні від 8 серпня 2024 року 

Перераховані вище неточності вказують, що документ фальшивий.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний