ФЕЙК: RSF подали позов проти Офісу Президента України через порушення прав журналістів

ФЕЙК: RSF подали позов проти Офісу Президента України через порушення прав журналістів

31 Березня 2025
FacebookTwitterTelegram
65

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео нібито організації RSF («Репортерів без кордонів»), у якому стверджується, що вона подає судовий позов проти Офісу Президента України через утиски журналістів. За рік СБУ нібито перешкодила роботі медіа в Україні понад 8 тисяч разів, а до позову буцімто приєднались понад 120 редакторів провідних європейських ЗМІ.

Утім, це неправда. RSF не подавали жодного позову проти Офісу Президента України — такої інформації немає ані на офіційних ресурсах організації, ані в авторитетних медіа. 

Скриншот публікації

Reporters sans frontières (RSF) — міжнародна неурядова організація, яка захищає свободу преси та підтримує незалежну журналістику по всьому світу.

RSF не публікували подібної інформації на своєму офіційному сайті та у фейсбуці, інстаграмі, соцмережі Х та ютубі. Також пошук за ключовими словами не виявив жодної новини про позов RSF та понад 120 підписантів.

Крім того, в оригінальних відео RSF під логотипом організації завжди позначають жанр або тематику відео. Наприклад «Розслідування», «Заходи/кампанії» або «Документальне». Однак у фейковому відео такого позначення немає.

Вгорі — скриншот із фейкового відео. Внизу — скриншот з оригінального ролика RSF

Зворотний пошук фото у гуглі показав, що для фейкового відео пропагандисти використали світлині із відкритих джерел. Зокрема, фото із репортером належить українському фотографу Мстиславу Чернову, і зроблене ще у 2014 році під час протестів на Майдані.

Вгорі — скриншот із фейкового відео. Внизу — оригінальна світлина

А зображення із правоохоронцем публікували на офіційній сторінці СБУ у фейсбуці у 2022 році.

Вгорі — скриншот із фейкового відео. Внизу — оригінальна світлина

Попри те, що новина про позов проти Офісу Президента України є фейковою, організація дійсно стежить за дотриманням прав і свобод журналістів, зокрема в Україні. Так, у квітні 2024 року RSF закликала провести ретельне розслідування у справі українського журналіста-розслідувача, якому погрожували мобілізацією. А у лютому 2025 року організація подала скаргу до МКС на росію через депортацію 19 українських журналістів на територію рф та ТОТ.

Раніше ми спростували фейк, нібито репортери RSF зафіксували випадки нацизму в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний