ФЕЙК: СБУ забирає у жителів Соледара паспорти, аби утримувати людей у місті та створити «живий щит»

ФЕЙК: СБУ забирає у жителів Соледара паспорти, аби утримувати людей у місті та створити «живий щит»

29 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
344

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото, на якому на землі розкидано багато українських паспортів. У дописах йдеться, що Служба Безпеки України забрала паспорти у мешканців Соледара (Донецька область), аби ті не могли покинути місце проживання. Мовляв, так людей утримують у місті та створюють «живий щит». 

Утім, це — фейк. На фото — українські паспорти, конфісковані та знищені росіянами в окупованому Лисичанську. 

Скриншот допису

Фото українських паспортів на землі поширив у своєму телеграм-каналі російський пропагандист Володимир Соловйов. Він написав, нібито СБУ забирають паспорти у місцевих мешканців, щоб вони не змогли виїхати з міста та утворили собою «живий щит».

Однак вперше це фото з’явилося в мережі ще 11 липня 2022 року. Його опублікували на офіційній сторінці Центра стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у твітері. На цьому фото — паспорти українців, які відібрали та знищили росіяни у тимчасово окупованому Лисичанську.

Із 2014 року росія незаконно примушує людей отримувати російські паспорти на тимчасово окупованих територіях. Зараз, за даними Головного управління розвідки, на окупованих територіях росіяни продовжують кампанію із незаконної паспортизації.

Паспортизація росією жителів на окупованих територіях — це порушенням додатку IV Гаазької конвенції від 1907 року. Згідно з конвенцією, заборонено змушувати мешканців окупованої території присягати на вірність державі-противнику. Також 16 вересня 2022 року Кабмін підтримав внесення на розгляд Верховної Ради кримінальної відповідальності за примусову паспортизацію населення. Це стосується публічних службовців, які отримали громадянство країни-агресора при відсутності ознак держзради. Також кримінальну відповідальність понесуть ті, хто публічно закликав або поширював матеріали із закликами про необхідність набуття громадянства росії. Під покарання також підпадають ті, хто примушує громадян України отримувати паспорти рф.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний