ФЕЙК: Сербські студенти запропонували назвати чорну діру на честь Володимира Зеленського — репортаж Deutsche Welle

ФЕЙК: Сербські студенти запропонували назвати чорну діру на честь Володимира Зеленського — репортаж Deutsche Welle

26 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
836

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали поширюють інформацію, нібито студенти із Сербії створили петицію про те, щоб назвати чорну діру ім’ям Володимира Зеленського. Як підтвердження цього наводять репортаж німецького видання Deutsche Welle.

Це — фейк. Сербські студенти не створювали таку петицію. Репортаж, який поширюють російські телеграм-канали, змонтований із декількох окремих фрагментів.

Скриншоти допису

На відео, яке поширюють російські телеграм-канали, можна побачити групу студентів, які нібито створили петицію про перейменування чорної діри. За допомогою сервісу PimEyes, що здійснює пошук людей у мережі, та зворотного пошуку у Google Images ми виявили, що частина відео зі студентами насправді узята з репортажу Deutsche Welle від 2017 року.

У сюжеті Deutsche Welle йдеться про школярів із Афганістану, які переїхали до Німеччини. На відео учні кажуть, що виступають проти депортації своїх однокласників до Афганістану, яким відхилили прохання про притулок у німецькому місті Котбус. Для цього студенти створили петицію та збирають пожертвування, аби скористатися послугами адвоката.

До того ж на відео Deutsche Welle можна побачити інтерв’ю того самого учня, який вирізали та використали російські телеграм-канали. Насправді він говорив про підтримку студентів із Афганістану, а не про не петицію. Справжнє ім’я хлопця Валі Юсуфзай, а не Радоє Мaркович.

Скриншот публікації з російського телеграм-каналу

Скриншот із оригінального відео. Джерело: Deutsche Welle

Також ми не виявили жодної петиції на сайті Change.org із пропозицією назвати чорну діру на честь Володимира Зеленського.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний