ФЕЙК: Серед військових ЗСУ масово поширюються ВІЛ та гепатит B і C

ФЕЙК: Серед військових ЗСУ масово поширюються ВІЛ та гепатит B і C

16 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
135

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють скриншот зі статті українського видання «Факти» та заявляють, нібито в Україні «нарешті задумалися» про проблему поширення ВІЛ та гепатиту B і C. Інфекційні захворювання начебто «масово» поширюються серед військових, а відсутність меддопомоги та, іноді навіть і її заборона, лише погіршує ситуацію. Тож уряд зважився на «екстраординарні заходи» — безплатні тестування для військових на наявність вище згаданих хвороб.

Утім, це — фейк. Показник захворюваності на ВІЛ знизився у 2023 році. Водночас невідомо, скільки військових захворіли на ВІЛ.  

Насправді в матеріалі «Фактів» не йдеться про «масове» поширення ВІЛ та гепатиту B і C серед військових. Автор статті пише про пілотний проєкт, який створили на базі Головного військового клінічного шпиталю в Києві. У рамках проєкту військові зможуть пройти швидке тестування на ВІЛ, гепатит B і С та, у разі підтвердження захворювання, отримати належне лікування.

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) — інфекція, яка вражає імунну систему організму. Передається через кров та біологічні рідини під час статевого контакту і вагітності, пологів або годування груддю. Тоді як СНІД — остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції.

За даними Центру громадського здоров’я, за увесь 2023 рік серед українців зафіксували понад 11,6 тисячі випадків захворювання на ВІЛ. Найбільшу кількість захворювань з розрахунку на 100 тис. населення зареєстрували в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Київській областях. Щобільше, показник захворювання по Україні на ВІЛ порівняно із 2022 роком знизився на 5%. Водночас немає офіційних даних щодо захворювання на ВІЛ серед військових. Тож усі заяви росіян про «масовість» інфікування ВІЛ серед бійців — безпідставні.

Гепатит B і С — інфекції, які вражають печінку та можуть спричинити гостре або хронічне захворювання. Передаються під час пологів, незахищених статевих контактів, використання нестерильних ін’єкційних інструментів тощо. Найкращий спосіб запобігти захворюванню на гепатит B — вакцинуватися. Тоді як дотримання гігієни рук, безпечне здійснення медичних ін’єкцій та використання контрацептивів допоможе запобігти зараженню гепатитом С.

Інфекційне захворювання на гепатит B і C за увесь 2023 рік зафіксували у 759 мешканців України та 439 відповідно. Проте кількість військових, у яких діагностували це захворювання, також невідома.

Крім того, росіяни поширюють неправдиві повідомлення щодо відсутності меддопомоги військовим. Пройти безплатне тестування на ВІЛ, гепатит B і С військові та цивільні могли й раніше. Зокрема люди із ВІЛ-інфекцією можуть звернутися на загальнонаціональну гарячу лінію з питань ВІЛ/СНІДу — 0 800 500 451.

У Програмі медичних гарантій також є пакет «Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ-інфекцією», який передбачає безплатні послуги — тестування, лабораторні дослідження, медичний нагляд (антиретровірусна терапія, видача препаратів, моніторинг побічних реакцій) тощо. 

Препарати антиретровірусної терапії ВІЛ-інфіковані можуть отримати безплатно за місцем фактичного перебування. Для цього варто звернутися до Центру СНІДу або у кабінет «Довіра» в будь-якій області України. Станом на 1 січня 2024 року, антиретровірусну терапію проходять понад 118 тисяч осіб. Загалом 367 медзакладів уклали договори із НСЗУ на послуги для ВІЛ-інфікованих на 2024 рік.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний