ФЕЙК: Шахраї можуть використати касовий чек, щоб отримати доступ до картки платника

ФЕЙК: Шахраї можуть використати касовий чек, щоб отримати доступ до картки платника

29 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
453

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі соцмереж поширюють відео з TikTok, у якому розповідають, що шахраї можуть використовувати залишені на касі чеки. Вони можуть набрати ті самі продукти, повернути їх та забрати кошти. А якщо ви розраховуєтеся карткою, то в чеку буде вказано ваше прізвище, ім’я, по-батькові та чотири останні цифри банківської картки. Цієї інформації нібито достатньо, аби отримати номер телефону власника картки та використати цю інформацію в шахрайській схемі. Це неправда. 

У коментарі для VoxCheck у Національному банку України пояснили, що фіскальний чек продажу товарів чи послуг («касовий чек») не повинен містити прізвище, ім’я, по батькові клієнта та/або його номер мобільного телефону. Дані платіжної картки клієнта у чеку мають бути обмежені першими 4 та/або останніми 4 цифрами. Однак за 4 цифрами платіжної картки неможливо встановити номер телефону та ідентифікувати особу власника платіжної картки.

У НБУ пояснюють, що теоретично будь-які дані про особу можуть бути використані у шахрайських схемах. Самих по собі прізвища, ім’я, по батькові клієнта, 4 останніх цифр платіжної картки та номеру телефону недостатньо для того, щоб здійснити шахрайську операцію. Утім, ці дані можна використати у таких злочинах шахрайства, як соціальна інженерія. Вона передбачає певні дії шахраїв із метою отримати доступ до банківського рахунку.  

Наприклад, шахраї можуть вводити в оману громадян будь-якими способами для того, щоб вони розголосили власні персональні дані, реквізити платіжних карток, коди/паролі чи здійснили переказ коштів під психологічним впливом на користь шахраїв. Проте такі дії не пов’язані з інформацією, що міститься у фіскальному чеку.

Крім цього, всі банки розробляють інструкцію з обслуговування платіжних карток клієнтів у торговельних підприємствах. Повернення грошових коштів за товар здійснюється на ту платіжну картку, якою здійснювався розрахунок, тобто на картку власника картки. І для цього потрібен не лише торговий чек, а й платіжна картка та документи, які посвідчують особу платника. А інколи банк може попросити клієнта пройти додаткову перевірку на підтвердження особи. Відтак маючи лише чек, шахрай не зможе повернути кошти, якщо ви розрахувалися карткою. 

У НБУ нагадують прості правила, які зберегти кошти в безпеці: 

  • тримайте в секреті 3 цифри на звороті картки, коди (одноразові паролі) банків та мобільних операторів;
  • не відповідайте на підозрілі телефонні дзвінки та повідомлення, якщо сумніваєтеся — звертайтеся до банку-емітента платіжної картки, контролюйте платежі та перекази, а також перевіряйте стан своїх рахунків;
  • встановлюйте ліміти на проведення операцій із використанням платіжних карток, насамперед в Інтернеті, та ввімкніть СМС-інформування про здійснені операції.

Більше порад з приводу фінансової безпеки можна отримати на порталі Нацбанку #ШахрайГудбай.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний