ФЕЙК: Шашлики на кладовищі в Умані

ФЕЙК: Шашлики на кладовищі в Умані

25 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
466

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють фото, на якому люди жарять шашлики на кладовищі. У дописі стверджують, що воно нібито зроблено в місті Умань Черкаської області.

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так.

Фото поширюють щонайменше з 2019 року, його походження невідоме. Схожий фейк раніше спростували незалежні фактчекери з CORRECTIV.ORG. 

Результати пошуку фото за допомогою TinEye показали, що вперше воно з’явилося у 2019 році. Пошук зображення в Google та Bing показав, що фото поширювали у Молдові, Сербії, Польщі та Болгарії. Також у 2019 році стверджували, що на фото зображено кладовище Вестфрідгоф у місті Магдебург, Німеччина. 

Аби перевірити, чи зображено на фото одне з кладовищ Умані, ми скористались Google Earth. В Умані знаходяться 7 кладовищ: Міщанське кладовище (на вулиці Успенській та Максима Залізняка), кладовище біля вулиці Визволителів, Софіївська Слободка, Єврейський цвинтар (два кладовища на вулиці Визволителів) та Польське кладовище. 

Кладовища Умані на карті Google Earth 

Також користуючись Google Earth, ми не знайшли горбистої місцевості біля кладовищ у місті Умань.

Австрійська асоціація перевірки фактів Mimikama” також дослідила фото, але не змогла пояснити його походження. “Mimikama” посилається на статті сербських вебсайтів Telegraf та Hronograf, в яких припускають, що фотографія могла бути зроблена в місті Шабац, Сербія. 

Однак немає жодних доказів того, що кладовище знаходиться у Шабаці. Стиль надгробків (чорні камені з білими прикрасами ліворуч і праворуч) аналогічний зображеному на фото 2006 року, яке зробили в Шабаці. Однак, порівняння із супутниковими знімками Google Maps показує, що жодне з п’яти кладовищ у місті чи околицях не знаходиться в горбистій сільській місцевості. Тож зелені пагорби на задньому плані поширеного фото не зовсім відповідають Шабацу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний