ФЕЙК: Швеція повідомила про 69 смертей, пов’язаних з вакциною проти COVID-19 | VoxUkraine

ФЕЙК: Швеція повідомила про 69 смертей, пов’язаних з вакциною проти COVID-19

23 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
819

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що Швеція повідомила про 69 випадків смерті в результаті побічних ефектів, викликаних вакцинами Comirnaty і Moderna. Автор допису покликається на статтю нідерландського видання «Frontnieuws».

Скриншот допису

 

Однак, це – фейк

Швеція не повідомляла про 69 випадків смертей від від вакцин Moderna та Cominarty (так називається вакцина від COVID-19, розроблена компаніями Pfizer та BioNTech). 

Неправдиву інформацію поширила низка видань із низькою якістю фактологічного викладу інформації (наприклад, шведське «Fria Tider», нідерландське «Frontnieuws»), посилаючись на звіти Шведського агентства лікарських засобів щодо побічних ефектів вакцин Cominarty та Moderna (звіти станом на 19 лютого). У звітах вказана не кількість смертей від вакцин Cominarty та Moderna, а лише кількість зареєстрованих та ймовірних побічних ефектів цих вакцин, серед яких розглядають і смерті.

Після вакцинації препаратом Moderna померло 2 людей віком від 70 до 79 років, після вакцини Cominarty – 11 людей віком від 90 років, 13 людей віком від 80 до 89 років, 10 людей – від 70 до 79 років та 1 людина 60-69 років. Прямий зв’язок між вказаними смертями та вакцинами не доведено .

Наразі невідомо про випадки смертей внаслідок вакцинації від COVID-19. У останніх звітах Європейського агентства лікарських засобів щодо безпечності вакцин Cominarty та Moderna станом на 28 січня та 5 лютого відповідно не йдеться про випадки смерті від вказаних вакцин проти COVID-19. 

Після розгляду випадків смертей ослаблених літніх людей у Європі, яким були введені вакцини Pfizer-BioNTech, 22 січня 2021 року комітет із безпеки вакцин (GACVS) зробив висновок щодо відсутності зв’язку між цими випадками смертей і використання вакцини Pfizer-BioNTech. 

Стаття видання «BLes.com» (її скриншотами супроводжують дописи) позначає вірус SARS-CoV-2 як «virus PCCh», тобто вірус Комуністичної партії Китаю (у скороченому варіанті «вірус КПК»). Така назва вірусу може викликати неправильне сприйняття інформації, адже читач може сплутати вакцину від COVID-19 з вакциною КПК (кір, паротит, краснуха). 

Скриншот статті

 

Раніше ми спростовували інформацію про те, що нібито внаслідок вакцинації від COVID-19 в Норвегії, Німеччині та Швейцарії помирають люди.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний