ФЕЙК: Слова Володимира Зеленського, що Україна бореться за весь вільний світ, борючись із росією — брехня

ФЕЙК: Слова Володимира Зеленського, що Україна бореться за весь вільний світ, борючись із росією — брехня

23 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1054

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють статтю польського видання, яке пише нібито слова Володимира Зеленського про те, що Україна бореться за весь вільний світ, борючись із Росією, — це брехня.

Це — неправда. Польське видання поширює наративи, схожі з російською дезінформаційною кампанією, зокрема і про Президента України.

Насправді у статті польського видання Myśl Polska не вказують, що слова про боротьбу за вільний світ належать Володимиру Зеленському. У польському медіа стверджують, що ці слова щодня повторюють медіа та політики, але не називають конкретних імен. Проросійське видання Myśl Polska очолює Ян Енгельгард, націоналіст, автор вищезгаданої статті та книги «Вірус русофобії». Енгельгард просував у Польщі книжки російського націоналіста Олександра Дугіна та називав вторгнення рф в Україні «спецоперацією».

Також публіцистом видання Myśl Polska є колишній польський депутат Матеуш Піскорський, якого у 2016 році звинуватили у шпигунстві на користь росії та Китаю. Прихильність Піскорського до росії доводять і його коментарі для російських ЗМІ. Під час псевдореферендумів у Криму у 2014 році Піскорський був керівником «міжнародної комісії», яка нібито мала за цим спостерігати. Після свого візиту до окупованого Криму Піскорський заявив російським виданням, що псевдореферендум нібито «відповідав місцевому законодавству» та пройшов відповідно до «норм міжнародного права». Також політик був засновником і лідером прокремлівської партії «Зміна» у Польщі.

Окрім вищезгаданих редакторів, у медіа Myśl Polska працює Агнешка Півар. Остання організовувала поїздки польських журналістів до Москви, Калінінграда і Санкт-Петербурга, а також видала книгу «Побачене з москви й не тільки». Серед публікацій видання Myśl Polska ми також виявили наративи, співзвучні з російськими. До прикладу, видання пише про те, що саме Захід нібито винний у війні та змусив до такого ж кроку не лише росію, а й Україну.

Крім того, у статті Myśl Polska запитують, чи означає знесення монументів боротьбою за свободу і демократію. Насправді ж знесення пам’ятників в Україні пов’язано з очищенням від радянської культури. Головна функція меморіалів — увіковічити місця, події та діячів, які вплинули на життя мешканців країни, у якій вони встановлені. У квітні 2022 року у Тернополі демонтували пам’ятник російському письменнику Пушкіну. За словами міського голови, російський письменник не мав жодного стосунку до Тернополя. Демонтували і пам’ятник російській імператриці Катерині II в Одесі.

Монументи використовують, щоб створити певні державні наративи. До прикладу, у Радянському Союзі для створення «культу особи» та возвеличення вождів встановлювали пам’ятники спочатку Леніну, а потім і Йосипу Сталіну. Останнього зображали «батьком народу», приховуючи його злочини та репресії проти мирного населення. Зараз же в Україні, Польщі та країнах Балтії демонтують радянські пам’ятники, які нагадують епоху комунізму.  

У публікації також стверджують, нібито в Україні заборонили російську мову, а храми УПЦ (МП) насильно захопили прихильники ПЦУ. Насправді в Україні не забороняли російську мову для спілкування. Політика стосовно УПЦ московського патріархату пов’язана з тим, що очільники цієї церкви підтримують росію, що становить загрозу національній безпеці країни.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний