ФЕЙК: Смертей від COVID-19 в десятки разів менше, ніж від грипу, туберкульозу й ротавірусу | VoxUkraine

ФЕЙК: Смертей від COVID-19 в десятки разів менше, ніж від грипу, туберкульозу й ротавірусу

26 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1288

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють допис зі світлиною, у якому вказано хибні тези про те, що смертність від COVID-19 значно нижча, ніж смертність від туберкульозу, ротавірусу та грипу. Спростовуємо порівняння коронавірусу з цими захворюваннями по черзі.

Передусім, зазначимо, що станом на 24 листопада в усьому світі нараховували вже понад 1,3 млн смертей від COVID-19. 

У фейку порівнюють смертність від COVID-19 із захворюваннями, які є вакциноконтрольованими. Також туберкульоз, ротавірусна інфекція та грип є захворюваннями, які досліджуються медичною спільнотою вже багато років, і від них є успішні методи лікування, на відміну від COVID-19. Тобто, недоречно порівнювати віруси і захворювання, проти яких існують вакцини та ефективні засоби лікування з вірусом, проти якого не існує вакцини і захворюванням, проти якого є лише одиничні ефективні засоби. До того ж, SARS-CoV-2 є більш заразним, ніж грип, що, при значному поширенні, означає більшу кількість жертв, навіть за відносно невисокого рівня летальності.

Смертність від COVID-19 не є нижчою у 16 разів від грипу. До прикладу, за розрахунками ВООЗ, які підтверджено незалежними науковими статтями, приблизна кількість смертей у світі, спричинених сезонним грипом, максимально сягає 650 тис. людей щороку. Менше ніж за рік від COVID-19 померло вдвічі більше людей, ніж від грипу помирає щорічно. 

Також можна порівняти смертність від сезонного грипу й COVID-19 в США – наразі найбільш ураженій пандемією COVID-19 країні. За даними американських Центрів контролю за захворюваннями, впродовж сезону грипу 2018-2019 років (із жовтня до березня) нарахували загалом 34 200 смертей, тоді як від COVID-19 з січня по листопад цього року зафіксували майже 250 тис. смертей. Проте дослідники припускають, що смертність від COVID-19 у США значно більша. Тобто, що у 2020 році 30-60% надлишкових смертей пов’язані із тим, що ці особи мали недіагностований випадок захворювання на COVID-19.

Нові штами грипу трапляються раз на 10-40 років, що може спричинити високу смертність, подібно до епідемії “іспанського грипу” 1918 року з 20-40 мільйонами загиблих. Хоча новіші дослідження обраховують смерті від “іспанки” до 18 млн смертей.

Проте, порівнювати смертність від “іспанського грипу” 1918-1919 років та COVID-19 також некоректно. Науковці стверджують, що більшість смертей тоді були спричинені бактеріальною пневмонією через відсутність належних стандартів гігієни та антибіотиків.

Смертність COVID-19 не є нижчою у 20 разів від звичайного ротавірусу. Ротавірусна інфекція загрожує смертю передусім дітям до 5 років. Проте від ротавірусу є низка ефективних вакцин, які запобігають зараженню й важкому перебігу захворювання в дітей. Наразі більшість заражень ротавірусом припадає на країни, що розвиваються, в яких існують проблеми з охороною здоров’я та побутовою гігієною. За розрахунками ВООЗ, від важкого перебігу ротавірусної інфекції у 2013 році загинуло 215 тис. дітей. 2016 року науковці нараховували вже значно менше – 128 тис. смертей дітей до 5 років від ротавірусної інфекції. Таке зниження якраз пов’язують із більшим охопленням вакцинами та покращенням побутових гігієнічних умов серед дітей віком до 5 років у цих регіонах. 

Тож, навіть якщо порівняти з песимістичним показником 215 тис. смертей у 2013 році, все одно смертність від COVID-19 за 11 місяців у світі перевищуватиме смертність від ротавірусу в 6 разів.

Твердження, що смертей від туберкульозу в 16 разів більше, ніж від COVID-19, є некоректним. Кількість смертей щорічно від цих захворювань наразі є співмірною, проте туберкульоз відносять до вакциноконтрольованих захворювань, а також від нього є успішне лікування.

Згідно з даними ВООЗ, 2018 року від туберкульозу померло 1,5 млн людей у світі. Проте у цій статистиці долучено також 251 тис. ВІЛ-позитивних осіб, у яких смерть класифікують як спричинену ВІЛ-захворюванням. 

Проте в країнах з належним рівнем вакцинації, смертність від туберкульозу дуже низька, позаяк мінімізовано ризик появи та зараження. З 2000 до 2017 року смертність від туберкульозу впала на 42%. Згідно з оцінками ВООЗ, кращий доступ до лікування та вчасна вакцинація в дитинстві є факторами щорічного зменшення кількості смертей від туберкульозу. 

Від коронавірусу ще немає вакцини, яка би змогла запобігти зараженню та смерті людей у групах ризику. До того ж, COVID-19 є окремим захворюванням, що створює додаткові ризики для здоров’я та підвищує загальну смертність, незалежно від того, як летальність та інші ризики від COVID-19 співвідносяться з ризиками від інших хвороб.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний