ФЕЙК: Снаряди зі збідненим ураном призведуть до ядерної катастрофи

ФЕЙК: Снаряди зі збідненим ураном призведуть до ядерної катастрофи

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
712

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

20 березня заступниця міністра оборони Великої Британії Аннабель Голді повідомила, що Лондон передасть Києву боєприпаси, зокрема бронебійні снаряди зі збідненим ураном. І додала, що такі снаряди дуже ефективні при ураженні сучасних танків і бронемашин. 

У відповідь на цю заяву у Кремлі та підконтрольних йому медіа почали просувати тезу, що використання таких снарядів призведе до ядерної катастрофи. Російські псевдоексперти також говорять, ніби навіть в ООН висловили занепокоєння щодо «британсько-українських планів, що ведуть до ядерної катастрофи»

Усі ці заяви неправдиві: снаряди зі збідненим ураном не мають нічого спільного з ядерною зброєю і не можуть призвести до ядерної катастрофи. А в ООН не заявляли, що передача таких снарядів Україні призведе до ядерної катастрофи. 

Бронебійні боєприпаси на Заході зазвичай виготовляють зі збідненого урану, тому що він має високу щільність. Це дуже важка речовина (в 1,7 рази щільніша за свинець), її використовують для гартування снарядів, щоб вони могли пробивати броню та сталь. Боєприпаси зі збідненим ураном також є на озброєнні у США, Німеччини, Ізраїля, Франції та росії. У срср та рф такі снаряди застосовувалися з 1980-х років у гарматах 2А46М-4 танків сімейства Т-80 та гарматах 2А46М-5 танків Т-90А і Т-90М.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) наголошують, що ці бронебійні боєприпаси не містять будь-якого розщеплюваного або радіологічного матеріалу. Збіднений уран менш радіоактивний, ніж природний уран. Такі боєприпаси неможливо використовувати для виробництва ядерної чи радіологічної зброї. 

У Міністерстві оборони Великої Британії також наголосили, що ці снаряди мають низький радіаційний ризик, а збіднений уран — стандартний компонент, що немає нічого спільного з ядерною зброєю. При цьому британська армія десятиліттями використовувала збіднений уран у своїх бронебійних снарядах.

«Росія це знає, але навмисно намагається дезінформувати. Незалежні дослідження вчених із таких груп, як Королівське товариство, показали, що будь-який вплив на здоров’я людей і навколишнє середовище від використання боєприпасів зі збідненим ураном, ймовірно, буде незначним», — додали у британському Міноборони. 

У коментарі BBC колишній командувач танками британської армії та експерт із хімічної зброї полковник Хеміш де Бретон-Гордон сказав, що «смішно» припускати, що снаряди зі збідненого урану будь-яким чином пов’язані з ядерною зброєю. За його словами, снаряди, які використовують танки Challenger 2, містять лише мікроелементи збідненого урану. 

Крім цього, в ООН не висловлювали занепокоєння про «ядерну війну» через передачу снарядів Україні. На брифінгу 21 березня 2023 року заступник речника Генерального секретаря ООН Фархан Хак відповідав на запитання журналіста про те, чи є в ООН відповідь на рішення Великої Британії відправити снаряди зі збідненим Ураном Україні. На що Хак відповів: «Ну, ви бачили занепокоєння, яке ми висловлювали протягом багатьох років щодо будь-якого використання збідненого урану, враховуючи наслідки такого використання, і вони стосуватимуться будь-кого, хто надає таке озброєння». Він не говорив про ризик «ядерної катастрофи». А  також не заявляв, що ООН не підтримує рішення Британії. 

Ще у 2007 році Генеральна Асамблея ООН розпочала дослідження впливу зброї зі збідненим ураном на здоров’я. Із 2008 року це питання переглядають кожні два роки. Науковий комітет ООН з впливу атомної радіації (UNSCEAR) не виявив жодних значущих клінічних патологій, спричинених впливом збідненого урану.

Комітет разом із Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) проводили дослідження радіологічних ризиків для населення. Він був незначущим у випадках локалізованого забруднення середовища дрібними частинками, утвореними внаслідок ударів. Однак у ситуаціях, коли знаходили уламки боєприпасів, виявили потенційний ризик радіаційного впливу на людей, що вступали у безпосередній контакт із такими боєприпасами чи уламками. Цей ризик може зменшити влада, організувавши збір, зберігання та утилізацію таких фрагментів. 

Водночас у звіті Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) за 2022 рік говориться, що використання боєприпасів зі збідненим ураном може спричинити екологічні проблеми. Але хімічна токсичність збідненого урану вважається більш важливою проблемою, ніж можливі наслідки його радіоактивності. «Збіднений уран і токсичні речовини у звичайних вибухових речовинах можуть викликати подразнення шкіри, ниркову недостатність і підвищити ризик раку», — йдеться в повідомленні.

Отже, однозначної оцінки хімічної токсичності збідненого урану ще немає, але снаряди з його вмістом точно не мають нічого спільного з ядерною зброєю і не можуть призвести до ядерної катастрофи.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний