ФЕЙК: Сovid-19 безпечний для здорового населення, а клініки перевантажені через паніку | VoxUkraine

ФЕЙК: Сovid-19 безпечний для здорового населення, а клініки перевантажені через паніку

31 Травня 2020
FacebookTwitterTelegram
3964

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

«Народний огляд» випустив статтю з посиланням на «авторитетних фахівців» про те, що «Коронавірус, що викликає Covid-19, не більш небезпечний, ніж застуда або грип і можливо, він циркулював уже в минулі роки, але не був виявлений, тому що його ніхто не шукав».

Наведені у статті аргументи є частково або переважно неправидими, а схожі тези ми вже перевіряли у наших попередніх матеріалах.

По-перше, коронавірус небезпечніший за грип чи застуду.

Показник R0, який вказує, наскільки заразним є вірус, помітно вищий для коронавірусу, ніж для звичайних ГРЗ. Наприклад, для грипу цей показник складає 1,3; для нового коронавірусу – 1,4-2,5. Більш заразний вірус при відсутності вакцини та ефективних засобів лікування і профілактики схильний поширюватися масово і неконтрольовано, перетворюючи навіть маленький відсоток смертності на значну кількість жертв що й становить його основну небезпеку відносно звичайних спалахів ГРЗ (наприклад, сезонного грипу).

По-друге, автори вказують, що летальність від COVID-19 насправді значно нижча, оскільки тестування не виявляє усіх інфікованих, а також тому, що в статистиці смертності не роблять відмінності між смертями з COVID-19 і від COVID-19.

У рекомендаціях ВООЗ вказано, що смерть через COVID-19 визначається як смерть в результаті клінічно сумісного захворювання при вірогідному чи підтвердженому випадку COVID-19, якщо немає явної альтернативної причини смерті, яка не може бути пов’язана з хворобою COVID (наприклад, травми).

Тобто до обліку смертей потрапляють всі ті, хто помер саме від COVID-19, а не просто мали позитивний тест.

І хоча тестування і справді може не покривати усіх інфікованих, значна частина яких може переносити хворобу безсимптомно чи з легкими симптомами, зміна загальної статистики смертності заперечує тезу про незначимість COVID-19 чи його низьку летальність. Так, в 7 найбільш постраждалих регіонах Італії за перший місяць з початку спалаху COVID-19, загальна смертність зросла майже втричі порівняно з середнім рівнем смертності попередніх п’яти років. Схожі відхилення спостерігаються у 24 європейських країнах, що ведуть статистику «надлишкової смертності». Якби в статистику смертності від COVID-19 потрапляли люди, що помирають з тих же причин, що й раніше, загальна статистика смертності не зазнала б подібних змін з початком пандемії. 

По-третє, коронавірус не такий вже і безпечний для здорових людей. Є люди, які померли від коронавірусу, не маючи жодних патологій і які вели здоровий спосіб життя. Зараз вчені припускають, що причинами цього може бути:

  • патогени вірусу можуть проникати глибоко у легені навіть здорової людини;
  • дуже активна імунна система, яка надто сильно реагує на вірус, викликаючи ускладнення. Це специфіка організму кожної людини; 
  • молоді і здорові люди можуть вважати, що вірус їм не страшний, і тому не дотримуються самоізоляції. Через це до їх організму може потрапляти більше вірусу, що теж викликає сильнішу реакцію імунної системи. 

По-четверте, масове тестування має сенс.

Масове тестування під час карантину та вчасна локалізація коронавірусної хвороби уже показали свої успіхи у Південній Кореї. Там, наприклад, на початку травня за день реєстрували 12-15 випадків захворювання. А також в Італії, де в регіонах, що ввели масове тестування та відслідковування інфікованих, вдалося значно знизити статистику смертності відносно сусідніх.

По-п’яте, обмежувальні заходи були потрібні.

Наприклад, у дослідження Джозефа Сабіа – директора Центру досліджень економіки і політики охорони здоров’я Державного університету Сан-Дієго, один з перших показав ефект карантину на зниження смертності від Covid-19 у Каліфорнії, США. За перші три тижні обмежень, з 19 березня по 9 квітня, завдяки жорстким карантинним заходам Каліфорнія знизила кількість заражень на 145000-233000 порівняно зі штатами, що не вводили або вводили слабші обмеження, запобігши від 1800 до майже 5000 смертям.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний